Buzağı ölümleri için tedbir alınıyor mu?

Son zamanlarda İskilip’in köylerinde hayvancılık yapan çiftçilerden, acı haberler ard arda gelmeye başladı.

Buzağı ölümleri için tedbir alınıyor mu?

EROL TAŞKAN
Son zamanlarda İskilip’in köylerinde hayvancılık yapan çiftçilerden, acı haberler ard arda gelmeye başladı. Buzağı ölümlerinin artış gösterdiğini ifade eden bölge çiftçileri, gerekli saha çalışmalarının vaktinde yapılmasını ve buzağı ölümlerinin önlenmesi için tedbirler geliştirilmesini istedi.

Köylerde verilen veterinerlik hizmetlerinin daha da yaygınlaştırılması yönünde de talepte bulunan hayvan üreticileri, “3-5 hayvanla tarımsal işletmeler olarak gücümüz oranında hayvancılık yapmaya çalışıyoruz. Buzağılarımız işletmemizin güçlenmesi ve büyümesi için tek çaremiz, fakat buzağılarımızı hastalıktan kurtaramıyoruz. Bu mesele bir kaç hayvan işletmesinin değil, tüm bölgenin problemi haline dönüşüyor. Sadece bir köyden 15-20 civarında buzağı ölümü oluyorsa, bu ramak çok büyük bir rakamdır ve ayrıca koca bir ilçenin hayvancılığının tehdit altında olduğunu gösterir. Zaman zaman küpeleme ve buzağılarımızı kayıt altına aldırmakta zorluklar yaşayabiliyoruz. Belirli bir ay geçtikten sonra, kayıt konusunda problemler çıkabiliyor.

İlgili kurumların bu konuda acil olarak veçözüm odaklı bir şekilde bölgeye el atmasını bekliyoruz.” dediler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ugur bey
Ugur bey - 2 yıl Önce

Lütfen haber yazılarınızda imla kurallarına dikkat ediniz.. Ard arda değil art arda, ramak değil rakam, bir kaç değil birkaç..

SIRADAKİ HABER