‘Hakkımız olanı istiyoruz’

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, “Sağlık çalışanlarının uzun mesailer yapması ve nöbet sayılarında yaşanan artış çalışma koşullarını zorlaştırıyor.” dedi. 

‘Hakkımız olanı istiyoruz’

Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı, “Sağlık çalışanlarının uzun mesailer yapması ve nöbet sayılarında yaşanan artış çalışma koşullarını zorlaştırıyor.” dedi. 

Ağır çalışma koşullarının sağlık çalışanlarının aile yaşamını zedelediğini belirten Saatcı, “Bu durum özellikle kreşe gitme yaşında çocuğu olanların nöbete ya da fazla mesaiye kaldığında bakıcı sorununu gündeme getiriyor. Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, belediyeler ve STK'lar bir araya gelerek 24 saat esaslı kreş hizmetinin sunulması için çalışmalar yapmalıdır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın sorunlarının çözülmesi için hem masada hem de sahada mücadele ediyoruz. Canımızı yakan sorunları tarihin çöplüğüne atana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz."  dedi.

Her zaman haksızlıkların karşısında durduklarını belirten Saatcı, "Hak ve özgürlüklere sahip çıkarak iş barışının sağlaması için mücadele ediyoruz. Biz hakkımız olanı istiyoruz, çalışma hayatında barış ve huzurun tesis edilmesini istiyoruz. Sözleşmeli arkadaşlarımızın kadro beklentileri bir an önce yerine getirilmelidir. Sağlık çalışanlarımız her zaman milletimizin derdine derman olmuştur. Şimdi sıra yetkililerde. Sağlık çalışanlarımızın mutluluğu için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Devlet sağlık çalışanlarımızın verdiği emeği görmeli. Bu emeğin karşılığı için adım atmaktan geri durmamalıdır.” diye açıklama yaptı.

Sağlık çalışanlarının en can yakan sorununun döner sermaye sistemi olduğunu söyleyen Saatcı, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlık çalışanlarımızın döner sermaye adaletsizliği can yakmaya devam ediyor. Döner sermaye sistemindeki adaletsizlik, zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanı arkadaşlarımızın canını yakıyor. Yetkililer hakkaniyetten uzak, adaletten yoksun, köhnemiş ve işlevselliğini yitirmiş olan bu sistemden geri adım atmalı. Çarkları pas tutmuş bu sistemle sağlık çalışanları alın terinin karşılığını alamaz. Döner sermaye sistemiyle ilgili tahlillerin ayrıntılı ve kusursuz bir şekilde yapılarak, hakkaniyetli bir dağılımın sağlanması gerekmektedir. Fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarımızın döner sermaye mağduriyeti giderilmeli, Nöbet ve sabit ücretlerin genel bütçeden ödenmesi gerekmektedir. Maaşlarla ilgili olarak yapılan düzenlemeler sağlık çalışanlarının bir kısmını değil, tüm çalışanları kapsamalı. Ek ödemeler genel bütçeden ödenmeli. İş yükü azalmalı, istihdam artırılmalı. Sağlık çalışanlarımızın yıllık izinleri yanmamalı. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar Genel Sağlık Sigortasının dışına çıkarılmalı ki sağlık çalışanlarının önemini anlasın. Sağlık çalışanlarımızın sorunları ve talepleri acilen çözülmelidir.” 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 19:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 2 ay Önce

Hakkınız ne; Bedavamı çalışıyorsunuz yoksa ne zaman fazla çalışıyorsunuz ben iş zorluğundan istifa eden sağlık çalışanını hiç görmedim

MUSTAFA DİVARCI
MUSTAFA DİVARCI - 2 ay Önce

O işi bulamayan binlerce sağlıkcı var.işe girene kadar yunacak eli öpenler işe girince kıral kesiliyor.

SIRADAKİ HABER