Özel Elitpark’tan ‘Doğuma Hazırlık ve Gebe’ eğitimi

Çorum Özel Elitpark Hastanesi tarafından ‘Doğuma Hazırlık ve Gebe Eğitimi’ düzenlendi.     

Özel Elitpark’tan ‘Doğuma Hazırlık ve Gebe’ eğitimi

FATİH BATTAR
Çorum Özel Elitpark Hastanesi tarafından ‘Doğuma Hazırlık ve Gebe Eğitimi’ düzenlendi.     

Çorum Özel Elitpark, bir otelde anne ve baba adaylarının gebelik dönemine, doğuma ve doğum sonrası döneme bilinçli bir şekilde hazırlanmasını sağlamak amacıyla doğum yapmaya hazırlanan annelere ve eşlerine yönelik ‘Doğuma Hazırlık ve Gebe Eğitimi’ verildi.

Özel Elitpark Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Emrali ve MSC Ebe Doğuma Hazırlık Eğitmeni Sevilay Özbir’in katılımıyla Cumartesi günü 14.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eğitim seminerinde ‘Doğum yapmaya hazırlanan anne adaylarına doğum öncesi ve sonrası yapılması gerekenler, kolay doğum nasıl olur?  Sezeryanla doğum mu? Yoksa normal doğum mu daha iyi? konularında bilgi verildi.
Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Emrali; “Üreme sisteminin anatomi ve fizyolojisi, fetal büyüme, gelişme, doğum öncesi dönemde egzersizler, yoga, gebelikte fizyolojik ve psikolojik değişiklikler, bebeğin büyüme ve gelişimi, gebelikte yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı, gebelikte öz bakım, doğumun başlangıç belirtileri, eşin eğitimi, doğum eylemindeki uygulamalar, emzirme, yeni doğan bakımı (fiziksel ve ruhsal), aile planlaması gibi konular yer almaktadır.  Gebelik ve doğum süreci, yaşam döngüsü içerisinde normal bir fizyolojik bir durum olmasına karşın, kadın ve eşi için stres kaynağıdır. Özellikle gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemi içeren endişeler ve soru işaretleri anne-baba olacak çiftlerde kaygı oluşturmaktadır. Anne ve baba adayları 40 hafta süren bu yolculukta korku, endişe, bilgi eksikliği ve baş edememe gibi birtakım engellerle karşılaşılabilmektedir. Bu sürecin aşılmasında en ideal yol, gebelik dönemi boyunca yeterli eğitim ve doğum sırasında ise doğum desteği almaktan geçmektedir.” dedi

Seminer sonrası bir kişiye doğum çekimi ve yeni doğan çekimi hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2019, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER