Yenidoğanlarda sarılığın erken tespiti önemli

Çorum Özel Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Sarı, Yenidoğan Sarılığı ile ilgili bilgiler verdi.

Yenidoğanlarda sarılığın erken tespiti önemli

Çorum Özel Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Sarı, Yenidoğan Sarılığı ile ilgili bilgiler verdi.

İnsan hayatının ilk 28 günlük sürecine ‘yenidoğan dönemi’ dendiğini ve zamanında doğan yenidoğan bebeklerin %60'ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde yenidoğan sarılığı görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Fatih Sarı, “Yenidoğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.” dedi.

YENİDOĞAN SARILIĞI NASIL OLUŞUR?
Sarılığın, bilirubin adı verilen, cilde sarı rengi veren bir maddenin kandaki seviyesinin yükselmesi ve deride birikmesi sonucu oluştuğunu kaydeden Uzm. Dr. Sarı, hatalıkla ilgili şunları söyledi: “Yenidoğan bebeklerin kırmızı küre hücreleri (alyuvarlar) daha fazla olduğu için onların yıkımı (parçalanması) neticesinde bilirubin maddesi ortaya çıkar. Doğumdan önce bebeğin bilirubinini annenin karaciğeri temizler; doğumdan sonra ise bebeğin karaciğerinin bilirubini temizleyebilecek kapasiteye erişmesi birkaç gün alır; bu arada karaciğer tarafindan yeterince atılamayan bilirubin artarak sarılığa neden olur.
Yenidoğan bebeklerde sarılığın erken tespiti ve takibi oldukça önemlidir çünkü sarılık çoğunlukla kendiliğinden geçse de bazı durumlarda bilirubin yüksek seviyelere ulaşıp beyin hasarına neden olabilir. Bu yüzden sarılığı olan yenidoğanların özellikle ilk bir hafta-on gün içindeki doktor takipleri son derece önemlidir. On günden sonra kan beyin bariyeri kapanarak bilirubinin kandan beyne geçmesinin engellendiği kabul edilir.

FİZYOLOJİK SARILIK
Fizyolojik sarılık genellikle hayatın ikinci günü başlar, üç ve dördüncü günlerde en yüksek seviyesine ulaşıp daha sonra giderek azalır.

DİĞER SEBEPLER
Yenidoğanda sarılık oluşturabilecek başka nedenler de vardır. Bunlardan en sık görülen ikisi kan grubu uyuşmazlığına (ABO veya Rh uyuşmazlığı) bağlı oluşan sarılıktır. Bu durumlarda alyuvarlar çok hızlı bir biçimde parçalanır ve fazla miktarda bilirubin açığa çıkar.
Diğerleri;
Bebeğin yeterince anne sütü ya da biberonla besleniyorsa formüla (mama) alamaması,
Diyabetli annelerin bebekleri,
Bazı zor doğumlarda, bebeğin kafa derisi altında kan toplanması durumu,
İdrar yolu enfeksiyonu,
Anne sütü sarılığı,
Doğuştan gelen bazı enzim hastalıkları.
Bu durumları tespit etmek için ekstra testler yapılması gerekir.

BEBEĞİN SARILIK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
Sarılık önce yüzde başlar, kandaki bilirubin seviyesi arttıkça sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Göz akı da sararır.
Ciltteki sarı renk en iyi gün ışığında ya da florasan lamba altında görülür. Parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırılıp kaldırıldığında sarı renk daha bariz bir şekilde tespit edilebilir.
Bebeğinizin sarılık olduğunu farkeder farketmez, beklemeden bilirubin seviyesinin tespiti için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız çok önemlidir. Doktor yapacağı muayene ile kandaki bilirubin seviyesine bakıp bakmayacağına karar vererek takipler konusunda sizi yönlendirecektir.

BİLİRUBİN YÜKSELDİKÇE BEBEKTE NE GİBİ BELİRTİLER OLUŞUR?
En başta bebeğin cildindeki sarılık giderek koyulaşıp belirginleşir. Bebek daha çok uyur, emmesi azalır (bu sarılığı daha da arttırır). Eğer bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse (kernikterus), o zaman bebek tiz sesle ağlamaya başlar, başını geriye atar, havaleye kadar gidebilir. Bu durumdaki bir bebekte sonuçta çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği, işitme, görme sorunları oluşur.

HANGİ BEBEKLER SARILIK AÇISINDAN DAHA DİKKATLİ TAKİP EDİLMELİ?
Erken doğmuş bebekler, 
Doğum esnasında kafa derisi altında kanama meydana gelmiş olanlar,
İlk 24 saatte sarılığı tespit edilenler,
Emme sorunu olup buna bağlı olarak iyi beslenemeyen bebekler,
Sarılığı iki haftadan uzun süren bebekler,
Büyük kardeşlerinin bebeklik dönemlerinde ışık tedavisi gerektirecek kadar sarılık tespit edilmiş olanlar, sarılık açısından daha çok dikkatli takip edilmelidir.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERDAL KARADAĞ
ERDAL KARADAĞ - 2 yıl Önce

FATİH bey 3 çocuğumun doktoru kendisinin koyduğu teşhis ve tedavileri çok iyi.güler yüzlü iyi bir doktor kendisine çok teşekkür ederiz .

SIRADAKİ HABER