Babadan Oğula Öğütler - 56

Ey oğul;
Unutma ölümden kurtuluş yoktur, hak ve ahirette hesap ta muhakkaktır oğul.
*
Ey oğul;
Akıllı Müslüman o dur ki, hem günü yaşar hem de ölüme yavaş yavaş acele eder oğul.
*
Ey oğul;
Daire alacağın zaman birkaç kişilik apartman dairesinden alacaksan daha dikkatli ol. Çünkü içinde bir tane sıkıntılı komşu olursa o üç beş kişiyi canından bezdirir hatta evi var iken kiraya çıkarttırabilir. Ama biraz kalabalık olursa o sıkıntılı olan barınamaz belki kendi terk etmek zorunda kalır oğul.
*
Ey oğul;
Bir kimse ki, sana ilk defa hayırlı olsun ziyaretine geldi, eğer ona bir bardak çay ikram edemiyorsan (kolonya, çikolata tutamıyorsan) halk tabiri ile senden ne köy olur ne de kasaba. Bir sana bakar bir de makamına ve der ''eyvah bu gömlek bu adama birazcık fazla'' Onun için yoğunda olsan ilk defa özel olarak seni ziyarete gelene samimi üç beş dakika ayırabilmelisin oğul.
*
Ey oğul;
Tarihi Köprülerden ibret al. Ayakta kalmak için alttaki gözlerinden suyun çoğunu salar. Sen de dünyanın dert ve tasasının birazını sal ki sağlıklı ve daha uzun ömürlü olasın oğul.
*
Ey oğul;
ev alırken, kiralarken asansör olmasına dikkat et. Hatta asansör zeminden olsun. Çünkü günümüzde, artık ihtiyaç halinde sırta alıp taşıyabilecek güçlü erkek pek kalmadı. Gencinden yaşlısına herkeste az çok bel ağrısı var oğul.
*
Ey oğul;
''Makamına gelene ne ikram edeyim? (kesin bir şey ikram etmek istiyorum da)'' diye sor. Sen de onun makamına gidince  ''çay alır mısın? (mecburiyetten teklif ediyorum. Yoksa içimden gelmiyor)'' derse o çayı içme. Çünkü o çayda samimiyet eksiktir oğul.
*
Ey oğul;
Tanımadığın biri de olsa işyerine ilk gelene dikkat et. Özellikle bekâr isen ve izdivaç için yola çıkmışsan. Belki gelen, seni tanımaya soruşturmaya gelmiş olabilir. İlk gördüğünde ve senin sosyal hareketlerinle ona vereceğin intiba olumlu olumsuz mutlaka etki yapacaktır oğul.
*
Ey oğul;
Bağda bahçede, baban meyve ağacına su verirken etrafına açtığı çukura dikkat et. Su dolmaya başladıkça kenardaki topraktan boşluk bulup seti delmesin diye arada toprak atarken, diğer taraftan sağlamlaştırmak için üzerine ayağıyla basar ki zemin sağlam olsun. Ortadaki meyve ağacı aile, etrafındaki çukur da aileyi muhafaza edecek set, verilen su ise izdivaçta geçen zamandır. Sen de aile meyvesine su verince etrafındaki setin çökmemesi için yumuşak zemini sürekli çiğnenerek sağlamlaştırmaya çalış oğul.

YORUM EKLE