Çorumlu'nun yaptığını herkes yapamaz !

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Çorum halkının, 154 yıl önce kente gelen   sığınmacılara gösterdiği merhamet ve misafirperverliğin unutulmaması amacıyla bir video hazırlandı.

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Çorum halkının, 154 yıl önce kente gelen   sığınmacılara gösterdiği merhamet ve misafirperverliğin unutulmaması amacıyla bir video hazırlandı.

Osmanlı Padişahlarından Sultan Abdulaziz’in, 1860’lı yıllarda Kafkasya’daki soykırımdan kaçan ve bir kısmı Çorum’a yerleşen Çerkesler için yaptıklarına karşılık gönderdiği parayı “Onlar bizim kardeşimiz” diye geri gönderen Çorumlular için gazetede teşekkürname yayınlatmasını konu alan video, Çorum halkının 154 yıl önce Çerkeslerle başlayan ve günümüzde de özellikle Irak ve Suriye’den gelen göçmenlere yardım elini uzatmasıyla devam eden sürece dikkat çekiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kafkasevi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezince Osmanlı arşiv belgeleri üzerinde yapılan uzun ve yorucu çalışma ile hazırlanan “Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler - 1” isimli kitabında yer alan Çorum ile ilgili tarihi bir belgedeki notlardan yola çıkarak bir video hazırlattı.

PADİŞAH ABDULAZİZ’İ DUYGULANDIRAN DAVRANIŞ

Özetle belgede yer alan “Kafkasya’daki soykırımdan kaçan 1.5 milyon Çerkesin bir bölümü Çorum sancağına yerleştirilir. Çorum eşrafı kente gelen Çerkeslere ev yapar, ahırına hayvan koyar ve tohum verir. Bunu duyan Osmanlı Padişahı Sultan Abdulaziz, Çerkesler için yaptıklarına karşılık olarak Çorum halkına para gönderir. Ancak Çorumlular ‘onlar bizim kardeşimiz. Kardeşe ev açmanın masrafı mı olur?’ diyerek parayı Hazine’ye iade ederler. Çorumluların davranışından etkilenen Padişah Abdulaziz, dönemin gazetesinde Çorumlular için teşekkürname yayınlatır” şeklindeki yazışmalar, yaşandığı gibi Osmanlı Padişahı Sultan Abdulaziz ile Keçecizade Fuat Paşa rolündeki oyuncular tarafından canlandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sırasında büyük emeği olan İsmet Eker'in Çorum'daki  konağında gerçekleştirilen çekimlerin ardından hazırlanan video büyük beğeni topladı.

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ ÖMER ARSLAN:

BU GÜZEL DAVRANIŞI TEKRAR HATIRLAMAK VE HATIRLATMAK İSTEDİK”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, amaçlarının, Anadolu’da nesillerden nesillere aktarılan bu güzel davranışı tekrar hatırlamak ve hatırlatmak olduğunu belirterek, “Biz biliyoruz ki bu topraklarda yaşayan insanlar mazlum milletlerin yaraları saracak, gözyaşlarını dindirecek ve medeniyet tarihinin altın sayfalarını yazmaya devam edecektir.” dedi.

Anadolu coğrafyasının kadim medeniyetlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olduğunu ve medeniyet tarihinin altın sayfalarının bu coğrafyada yazıldığını vurgulayan Arslan, “Bu coğrafya sadece gönül coğrafyamızdaki insanların değil, dünyanın herhangi bir yerinde haksızlığa ve zulme uğrayan insanların, toplulukların sığındıkları, acılarını giderdikleri beldeler olmuştur. Bu müthiş örf, müthiş anane, bu güzel uygulama binlerce yıldan beri nesillerden nesillere aktarılmak suretiyle bugünlere kadar gelmiştir. Bugün Ortadoğu coğrafyasındaki şartlar nedeniyle milyonlarca insan ensar ve muhacir uygulaması kapsamında ülkemize gelmiştir.” İfadelerini kullandı.

Günümüzden 1,5 asır önce Kafkasya’da vatanlarından sürgün edilen insanların Anadolu’ya geldiklerini ve bu toprakları vatan edindiklerini anımsatan Arslan, şunları kaydetti:

“Her şeylerini yaşadıkları topraklarda bırakan bu insanların bir bölümü de Çorum’a göç etmişlerdir. Çorumlular Kafkasya’dan gelen Çerkeslerle evini, ekmeğini, aşını paylaşmış, onların yaralarını sarmıştır. Bu insanların ihtiyaçları için Hazine’den Çorum sancağına para yardımı yapılmış ancak Çorumlular ‘onlar bizim kardeşimiz, kardeşe ev açmanın masrafı olmaz’ diyerek parayı Hazine’ye iade etmişlerdir.  Çorum halkının bu onurlu davranışı üzerine Padişah Abdulaziz, dönemin gazetesinde Çorumlulular için teşekkürname yayınlamıştır. Biz de Anadolu’da nesillerden nesillere aktarılan bu güzel davranışı tekrar hatırlamak ve hatırlatmak istedik. Biz biliyoruz ki bu topraklarda yaşayan insanlar mazlum milletlerin yaraları saracak gözyaşlarını dindirecek ve medeniyet tarihinin altın sayfalarını yazmaya devam edecektir.”

ÇORUM KAFKAS DERNEĞİ BAŞKANI NİLÜFER HATİCE KAYA:

BU YAPILANLARI DA BİZ ÇERKESLER OLARAK HİÇBİR ZAMAN UNUTMADIK”

Çorum Kafkas Kültür Derneği Başkanı Nilüfer Hatice Kaya da hazırlanan videonun önemli olduğuna dikkati çekerek, “Biz Çerkesler olarak o günlerden bugünlere kadar birlikte, dostça ve kardeşçe yaşamaya devam ettik, hala da ediyoruz. Bu yapılanları da biz Çerkesler olarak hiçbir zaman unutmadık.” dedi.

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 15:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir.....
Söz Bir..... - 4 yıl Önce

Çorumluların davranışından etkilenen Padişah Abdülaziz, dönemin gazetesinde Çorumlular için teşekkür-name yayımlatır” metnini duyduk, okuduk ve gururlandık...Ne güzel bunu bütün Çorumluların bilmesi ve özümsemesi gerekir.Teşekkürler Müdür Beye bunu bizlere duyurduğu için. Çorumluların İnsancıl ve sorumluluk duygusu demek ki böyle bir davranıştan geliyor. Böyle devam et.
Çok yaşa sen ÇORUM ve HALKI...

Söz Bir.....
Söz Bir..... - 4 yıl Önce

"ÇORUMLUNUN YAPTIĞINI HERKES YAPAMAZ" demişler. Bu sözden nasıl bir mana çıkartmalıyız, çünkü ucu açık. Ben de böyle yorumladım. Evet, doğrudur, kimse yapamaz, Çünkü Çorum insani sorumluluğunu bilir ve ona göre davranır. Herkes ayni insani sorumluluk içerisinde olmayabilir.
İyilik, güzellik, yardımseverlik Türk Milletinin karakteridir, ancak Bu meziyet Çorum halkında daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Teşekkür ediyorum Atalarımıza bize gurur verici bir davranış bırakmışlar bizlere..

harika bir haber
harika bir haber - 4 yıl Önce

iş bu haberi mezar taşlarına bir ÇERKEZ Mustafa Efendi diye yazdıranların çocukları okusun

AsilTürk
AsilTürk - 4 yıl Önce

peki çerkesler ne yaptı, CEVAP: o günleri unutup Türk topraklarında çerkezcilik yaptı bu toprakların asıl sahipleri olan biz kayı TÜRKlerini beğenmez oldu. Kibirleri ve çerkez milliyetçiliği ile nerden ve nasıl geldiklerini unuttular. Bilinç altlarında bizler onların gözünde hep Türk kaldık onlarsa sözüm ona asil millet. Vatanını bırakıp kaçan sığınmacı asil millet !!! Gerçek cesur çerkezler yıllarca ruslarla mücadele ederek yaşadı. Çoruma ve diğer illerimize gelenler de şeyh şamilin kahramanlıklarıyla öğündü.
Siyasette, bürokraside ve her yerde çerkes olmayanlara 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptılar. Mezar taşlarına bile çerkez olduklarını yazdılar. Bize de aynı mısraları tekrarlamak düştü.
Öz yurdunda garipsin öz yurdunda parya...
Allah Türkü korusun ve yüceltsin. Yüceltsin ki nice zulme uğramışlara yine yardım etsin. Kıymet bilmeseler de.

AdigeCalej
AdigeCalej - 3 yıl Önce

AsilTürk, bi toprağın asıl sahibi diye bişey olmaz; Türkler orta asyadan göçtüklerinde de birileri vardı bu topraklarda yaşayan, şimdi bizde minik minik çin askerlerinden kaçıp taa anadoluya geldiniz desek hoş olur mu? olmaz...

Çerkesler nerde yaşarsa orda Çerkeslik yapar tabii ki de. Bu gayet normal değil mi? İzin mi alacaktık senden? Almanya'ya giden Türklerinde Alman olması lazım senin dediğine göre? İnsanlar atom parçalıyor sen neyin peşindesin? Mezar taşına çerkes yazan bir meftanın yaptığı bile mi zoruna gitti? Nasıl bir insansın sen...

Bu ülkeye geldik, yaşadık; yaşıyoruz. Vatandaşlığın gereklilikleri neyse onu yaptık; yapıyoruz ve yapacağız da. Bugün onlarca ülkede yaşar Çerkesler ve biz yaşadığımız hiçbir ülkeye ihanet etmeyiz; yani sana ekmek yok burdan, anladın mı?

Hiçbir ırkın birbirine üstünlüğü yoktur; ama kültürünün özelliklerini koruma hakkı vardır; milletler göç eder, sürgüne uğrar; coğrafyası değişir ama kalıcı olan kültürdür. Bizde kültürümüzü yaşıyoruz; zoruna gitse de gitmese de...

Ayrıca bu tarihsel safsatayı ortaya döken Ömer Arslan ve bu olayı düşünüp kurgulayanlar da tarihin derin çöplüğüne itilecekler... Dikkat çekici olan bu mevzuyu ortaya atmanın zamanlaması... Acı olan ise her dernek yönetim kurulu seçimlerinde gelip divan başkanlığı yapan bir Çerkesin böyle birşeye alet olması... bak AsilTürk, bizim Çerkeslerin kendi kendini dibe batırması için sana bile gerek yok...

Çorum yerel halkının Çerkes'leri sahiplendiği felan yok aslında; bu nasıl bir uydurmadır anlamadım ama bunu öğrenmek isteyen gitsin Çorum'daki köylere baksın; ya dağ eteğinde ya dere kenarında ya bataklık üstünde...

Bilimsel çalışmalar da bu yöndedir;

"Çorum Şer‟iyye sicillerinde muhacirlerin bölge halkı ile ve devletle karşılıklı olarak
yaşanan sıkıntılara dair belgeler bulunmaktadır. Sicillere yansıyan konular, ev yapımı, ziraatle
uğraşabilmek ve vergi konusudur. Örneğin, Çorum'da iskân edilen Çerkes muhacirlerinden Hacı
Ömer ve Hacı Mehmed yaptıkları başvuruda kendilerinin ev yapmalarına ve ziraatle meşgul
olmalarına yerli ahalinin engel olduklarını belirten bir dilekçe sunmuşlardır. Bunun üzerine verilen
cevapta bu muhacirlerin Rusya'nın zulmü nedeniyle tüm mallarını terk ederek Osmanlı Devleti'ne
sığındıkları, kendilerine barınmak için ev yapmalarına ve ziraat yapmalarına engel olunmaması,
ayrıca kendilerinin beş yıl süre ile vergilerden muaf tutuldukları ifade edilmiştir"

Kaynak: Çorum Şer‟iyye Sicil Defteri (ÇŞS), Defter No:1 Hüküm No:43, s.31, Tarih: 25 Rebiülâhir 1256 (26 Haziran 1840)

NOT: AsilTürk, sana kızgın olmakla birlikte içinde bulunduğun düşünce çukurundan kurtulman için yardımcı bile olmak isterim aslında... Bu ülkede sen de ben de eşitiz. Ben Çerkesliğimi yaşayım, sen Türklüğünü yaşa. Garip hissetme kendini, bu vatan hepimizin; belki senin dedenle beni dedem birlikte aynı cephede bile savaştı??? Farkında değilsin ama bu aşırı görüşün zarar verir bu ülkeye... Ha dersen ki, sadece Kayı boyundan olanlar kalsın gerisi gitsin bu ülkeden, ayrımcıdan, hainden farkın kalmaz be...

Sağlıcakla...

Asil Tük
Asil Tük @AdigeCalej - 3 yıl Önce

Çok zoruna gitmiş bir çerkezin düşüncelerim. Ama zoruna gitmesin. Düşünmeye ve anlamaya çalış. Ayrıca Benim ve Türk milletinin insanlığımı sorgulamak sana düşmez. Ayrımcılık yapsaydım senin dilini ve uslubunu kullanırdım. Çinlilerin önünden kaçan bir millet değildir, Türk milleti. Kürşatın çin sarayını 40 Türkle bastığını, uzaydan bile görünen çin seddinin yapımını iyi hatırla. Türk milletinin Anadoluya gelişi ile senin kafkaslardan kaçışın aynı hikayeler değil, tarihi de iyi okumamışın.
Haklı olduğun tek konu hiçbir ırkın birbirinden Allah katında üstünlüğü yoktur. Zaten ben de bunu söylüyorum. Üstün olduğunu iddia edenler, ayrımcılık yapanlar siz çerkezlersiniz. İhanet etme noktasında çerkez ethem sana basit bir örnektir. Elbetteki benim dedemle şehit olan çerkez arkadaşları var, nasıl benim çerkez dostlarım akrabalarım varsa. Ben senin ve senin gibilerin içine düştüğü gafleti yazdım. Çerkez dilini, töreni, gelenek göreneğini yaşamandan Türk milleti rahatsız olsaydı şimdiye çoktan yok olmuştun zaten.

Çocukluğu Almanyada geçen Bir Oğuz Türküyüm ben. Köpekler ve Türkler buraya giremez sözünü duyan biriyim. Azınlık olmanın ne demek olduğunu iliklerine kadar yaşayan biriyim. Oralarda Sen Alman olmak istesen dahi Alman seni asla kabul etmez. Irkçılık budur işte. Sana sadece pis işlerinde kullanmak için kapılarını açar Alamanlar. işi bitince de 2. sınıf vatandaş muamelesi yaparlar.

Biz çerkezleri azınlık görmedik görmeyiz dostum. Fakat çerkezler töresini yaşamanın çok ötesini yaptı, ırkçılık yaptılar, tarafkirlik yaptılar, ayrımcılık yaptılar ve yapıyorlar maalesef. Ben karşımdakinin Türk oluşuna hiç bakmadım. Sen de diyebiliyor musun mertçe karşımdakinin çerkez oluşuna hiç bakmadım diye gönül rahatlığıyla. Diyemezsin. Bir çerkezin dernek başkanı hanımefendinin "çorumlunun yaptığını kimse yapamaz" düşüncesine destek vermesine bile alınmışın ve üstü kapalı o bayanı hainlikle suçlamışsın. Çok yazık.

Oğuz Türklerinden ayrımcılık muamelesini ne sen gördün ( ki sen benim öz kardeşimsin), ne Yahudiler ve rumlar-ermeniler ne de şimdi Araplar diğerleri. Asillik işte budur.
Çorumlunun yaptığını herkez yapamaz sözünden rahatsız olma kardeşim. Dediğin gibi Safsata değil bu. Yanılıyorun. O yıllarda çorumdaki Türklerin köyleri de çerkezlerin yerleştirildikleri yerlerden çok farklı değil. Türkler de o yıllarda yoksul ve gariban. Tarihi, dönemin şartlarını iyi analiz ederek yorumlar çıkarırsan o zaman doğruları bulabilirsin.

Ne yapmalıydı daha Türkler, çerkezler kardeşlerine yaşama hakkı vermiş, yer vermiş, yurt vermiş, vergiden muaf tutmuş. Türk milletinden toplanan vergilerle ev bark yapma şansı verilmiş. Özgürce yaşama hakkı verilmiş, yerleşik Türk unsurdan hiçbir farkın kalmamış. En doğrusunu yapmış ve yine yapar. Sen verilen yurdu beğenmeyecek kadar kibirli ve cahilsin dostum. Dağdan gelip bağdakini mi kovacaktın. İşte buna Türk milleti izin vermez. Şimdiki Suriyelilere de aynı asilliği yapıyor bu Asil Türk milleti. Unutma...

Son söz. Yarın Hakkın karşısında yaradan sana da bana da ırkımı, boyumu, kabilemi sormayacak. Müslüman mıydın ve Müslüman gibi yaşadın mı sorusu sorulacak.
Annesi çerkez, babası Türk olan bana da yaradan bunu soracak. Unutma çerkez kardeşim.

Ben Türküm, Asil Türk. Asilliğini yaratıldığı ırkından değil; dininden, cesaretinden ve merhametinden alan ASİLTÜRK...

SIRADAKİ HABER