Görme engelliler için sensörlü baston icat ettiler

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3.sınıf öğrencileri, görme engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak adına hem bastona hem de bileğe takılabilen ve nesneleri 1 metre ile 20 santimetre arasında algılayabilen sensör icat etti.

Görme engelliler için sensörlü baston icat ettiler

FATİH BATTAR

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3.sınıf öğrencileri, görme engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak adına hem bastona hem de bileğe takılabilen ve nesneleri 1 metre ile 20 santimetre arasında algılayabilen sensör icat etti.

Görme engellilerin hem evde hem de cadde ve sokaklarda nesneleri dokunmadan uzaktan farkında olmalarına ve hissedebilmelerini sağlayacak bir sensör geliştiren öğrenciler, Walk Feeling (Hissederek Yürü) adlı projelerini basına tanıttı.

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3.sınıf öğrencileri; Furkan Güler, Yasin Candemir, Furkan Aktürk, Tolga Özüdoğru, Berke Kıral, Kemal Akburak ve Abdullah Öztürk, danışman öğretim üyeleri Doç. Dr. Sinan Çalışkan ve Dr. Öğretim üyesi Çınar Ülkülü eşliğinde görme engellilere hareket kolaylığı sağlayan mesafe sensörlü akıllı bastonu geliştirerek, sensörün evde daha verimli kullanılmasını sağlayacak bir proje hazırladı.

Proje ile ilgili bilgi veren proje sorumlusu Yasin Candemir, görme engellilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak adına böyle bir proje hazırladıklarını söyledi.

Proje ile engellilerin hem evde hem de cadde ve sokaklarda daha kolay yürümesini hedeflediklerini belirten Candemir, projenin tasarımının ve yazılımının tamamen kendilerine ait olduğunu söyledi.

Normalde 6 bin TL’ye mal olabilecek cihazı kendi imkanları ile 1000 TL’ye mal ettiklerini belirten Candemir,  projede ultrasonik mesafe sensörü, buzzer, arduino uno, beyaz baston, mini titretişim robotu, PLA+Filament, Power ABS Filament, jumber kablo ve bilek bandajı kullandıklarını kaydetti. Geliştirdikleri sensörün hem bastonda hem de bileklik ile birlikte kullanabildiğini belirten Candemir, cihazın kullanıcısına elinin herhangi bir nesneye 20 santimetre yaklaştığında ses ve titreşimle uyarı verdiğini kaydetti.

Cihazda engelleri algılayabilmesi için ultrasonik mesafe sensörü bulunduğunu belirten Candemir, ayrıca cihazın 15 derece görme açısına sahip olduğunu ve 1 metre ile 20 santimetre mesafede nesneleri algılayabildiğini ifade etti.

Cihazın seri üretimini de düşündüklerini belirten Candemir, bunun için sanayici ve işadamları ile işbirliği yaparak seri üretim yapabileceklerini aktardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çorumlu Odtü ögrencisi
Çorumlu Odtü ögrencisi - 4 yıl Önce

http://www.eba.gov.tr/video/izle/770631048eef77bd2455e95d15eded203f726d8ef0001Bildigim kadariyla onceden olmayan bisey yapilirsa icat olur .. bu sekilde olmayan seylerle ovunmek yerine , gelistirdik vesaire seklinde yazilmali , bende odtulu bir ogrrnci olarak tebrik ederim ama bu proje cok basit bir arduino projesi , yazilimida internette , bloglarda full olarak hazir calisiyor halde mevcut zaten

Yusuf tek
Yusuf tek - 4 yıl Önce

Bu projenin farkı bileğe takılabilir olması daha projenin ne olduğunu bilmiyorsun artistlik yapıyorsun odtü okuyorum diye önce anla sonra tenkit et.

SIRADAKİ HABER