Herkes ceza yiyor, kimse farkında değil

Elektronik Denetleme Sistemi’nde yaklaşık 6-7 aydır devam eden Ortalama Hız Tespiti uygulaması, pek çok sürücü tarafından tam olarak algılanamadığı için, çoğu sürücü cezayı görünce şaşırıp kalıyor.

EROL TAŞKAN

Elektronik Denetleme Sistemi’nde yaklaşık 6-7 aydır devam eden Ortalama Hız Tespiti uygulaması, pek çok sürücü tarafından tam olarak algılanamadığı için, çoğu sürücü cezayı görünce şaşırıp kalıyor.

Özellikle Çorum-Ankara seyahati yapan sürücülerin güzergahta sürdürülen bu uygulamaya dikkat etmesi gerekiyor.

Hız Tespiti uygulaması ne anlama geliyor?

Kimi blgelerde birkaç kilometreyle sınırlı olan bölge, bazı bölgelerde 15-20 kilometreye kadar çıkabiliyor. Güzergahta bulunan kamera kontrol noktasından geçen araçların hız limiti ve Hız Tespit Koridoru’na giriş saati sistem tarafından not ediliyor.

Hız limiti 70 kilometre olan bölgenin çıkış noktasına kaç dakika sonra varılması gerektiğini hesap eden sistem, eğer araç çıkış kamerasından birkaç saniye önce bile geçse hemen kayda alıp, plakaya ceza kesiliyor.

Sürücüler, sadece kortrol kameralarını görünce, hız limitlerini düşürüp kameraların önünden geçerken belirlenen hızda gitmenin yeterli olacağını zannederek, örneğin 17 dakikada tamamlaması gereken mesafeyi, ara noktalarda kontrol kamerası olmadığı gerekçesiyle hızlı geçip, 13-14 dakika da ya da daha erken bir zamanda tamamlamış olabiliyor.

Burada yapılması gereken şey, ortalama Hız Tespit uyarısını gördüğünüz noktadan başlayıp, belirtilen mesafedeki koridorun tamamını uyarılan hız limitini aşmadan tamamlamaktır. Aksi takdirde sizi hayrete düşürecek cezaları görmeniz kaçınılmaz.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
çorumlu 19
çorumlu 19 - 5 ay Önce

VALLA NERDEN PARA ALACAKLARINI ŞAŞIRDILAR BOŞUNA UĞRAŞMASINLAR YILLIK HERKES STANDART TRAFİK CEZASINI YAZSINLAR BÖYLE OYUNLARA GEREK YOK

MHY
MHY - 5 ay Önce

Bu haberle nasıl insanları yanıltıyorsunuz? Bahsettiğiniz güzergahta henüz kameralar aktif değil. Aktif olduğunu gösteren haber kaynağınızı nereye kime dayandırıyorsunuz?

MHY
MHY - 5 ay Önce

Video da şehirlerarası otobüs soldan kaç ile gidiyor sizce? Devamlı Ankara-Çorum arası gidip gelen sürücüler oradan hız limitlerinin üzerinde geçmektedir. Dikkat ediniz.

vatandaş
vatandaş - 5 ay Önce

Böyle saçmalık mı olur bu iyi niyet kuralını aşıyor. Hız ihlalim varsa çek radarla gönder görüntüyü gereğini yap. Traktöre köprü cezası gelen ülkede bu tür uygulamalara güvenmiyorum. Art niyetli oldğunu düşünüyorum.

SIRADAKİ HABER