Çorum Şeker’de sezon başladı

Çorum Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası başladı.

Çorum Şeker’de sezon başladı

FATİH BATTAR

Çorum Şeker Fabrikası'nda pancar alım kampanyası başladı.

Geçtiğimiz yıl üretim rekoru kıran Çorum Şeker Fabrikası’nda yeni sezon düzenlenen pancar alım töreni ile başladı.

Törene Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, İl Jandarma Komutanı İlhan Uzunoğlu, Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, PANKOBİRLİK Başkanı Ahmet Pehlivan, Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, STK temsilcileri ve fabrika çalışanları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, geçtiğimiz yıl üretim rekoru kırdıklarını, bu yıl ise 730 bin ton pancar alımı yapacaklarını söyledi.

Çorum başta olmak üzere Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir ve Kırşehir olmak üzere 6 ilde 2 bin 563 çiftçiden şeker pancarı alımı gerçekleştireceklerini aktaran Safi; "Bu yıl 6 ilde 115 bin dekarlık alanda üretilen 730 bin ton civarındaki pancar alımında 100 bin ton şeker, 180 bin ton küspe, 80 bin ton paketlenmiş küspe ve 32 bin ton da melas üreteceğiz. Alımını yapacağımız pancara karşılık çiftçimize 300 milyon lira civarında bedel ödeyeceğiz. 35 milyon lira da nakliye bedeli ödeyeceğiz. Yeni sezonumuzun bütün üreticilerimize, çalışanlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi

2 yıl  önce 530 milyon gibi bir bedelle Çorum Şeker Fabrikası’nı satın aldıklarını ve 155 milyon liralık yeni yatırımın önümüzdeki yıl tamamlanacağını ifade ederek; “155 milyon liralık yatırımımızla Çorum Şeker en yüksek teknolojiye sahip üretim tesisi haline gelecek. inşaat, altyapı, makine, ekipman ve otomasyon gibi alanların tamamında yatırım yapıyoruz. Çorum Şeker, en son teknolojiye sahip tesis haline gelerek üretimine devam edecek.” şeklinde konuştu

Çorum’da istihdama en çok katkı sağlayan fabrika olduklarını kaydeden Safi, “Sezonun başlamasıyla 1500 kişiye istihdam sağlıyoruz. İstiham olarak doğrudan 30 bin kişiye katkı sağlıyoruz. Biz şekeri seviyoruz. Safi Holding olarak özelleştirilecek şeker fabrikalarını satın almayı düşünüyoruz.” diye konuştu 

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın da tarımın öneminin her geçen gün arttığını vurgulayarak, sezonun hayırlı olmasını diledi.

Vali Mustafa Çiftçi ise Dünya şeker pancarı üretiminin yüzde 6'sını Türkiye'nin karşıladığını belirten Çiftçi, "Ülkemizde 33 şeker fabrikası var. Bu fabrikalar yıllık 3,5 milyon ton şeker üretim kapasitesine sahip. Bu, ülkemiz açısından iyi bir rakam." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sezonun ilk pancarını teslim eden Yusuf Aydoğan, Hakan Yıldız ve Halil Aydoğmuş’a hediye takdim edildi.

Tören çiftçilerin pancarının alımı ile sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER