Kural ihlali yapan yandı!

Çorum Emniyet Müdürlüğü, Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) kapsamında kırmızı ışık, emniyet kemeri, cep telefonu, yayalara geçiş ihlallerine 7/24 ceza uygulayacak.

Kural ihlali yapan yandı!

Çorum Emniyet Müdürlüğü, Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) kapsamında kırmızı ışık, emniyet kemeri, cep telefonu, yayalara geçiş ihlallerine 7/24 ceza uygulayacak.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) kapsamında trafiğin yoğun olduğu bazı kavşaklarda kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri takmamak, yayalara ilk geçiş hakkını vermemek ve araç kullanırken cep telefonu kullanmak gibi trafik kuralı ihlallerine 7 gün 24 saat esaslı ceza uygulanacağı belirtildi.

Konuya ilişkin Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“2021-2023 Karayolu Güvenliği Eylem Planı ile Politika Belgesindeki konuların hayata geçirilerek, 2030 yılında can kayıplarının, 2020 yılına göre %50 ve daha aşağı seviyeye çekilmesi kapsamında; Şehir içinde meydana gelen kazalar incelendiğinde, kazaların ekseriyeti kavşaklarda meydana geldiği görülmektedir. Yaya güvenliği başta olmak üzere, kavşaklarda araç trafiğinin düzenlenmesinde, hayati önem taşıyan trafik lambalarını ve özellikle kırmızı ışığa uyumun denetlenmesinin, trafik güvenliği açısından ciddi önemi mevcuttur.

Kavşaklarda Trafik güvenliğini artırmak için, trafiğin yoğun olduğu saatlerde KGYS üzerinden yapılan denetimlerin 'Algıda Seçiciliği' arttırması amaçlanmaktadır.
Bu nedenle kavşaklarda, ilk geçiş hakkı, kırmızı ışık ve işaretlerine uyma zorunluluğunun denetlenmesi için yürütülen (drone ile sivil denetimler)  denetimlerin yanında, denetimlerin etkinliğinin artırılarak, kırmızı ışığa uyulmaması nedeniyle, meydana gelen ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazaların azaltılması için “Çalışma Grubu” tarafından tespiti yapılan kavşaklarda, KGYS’ tarafından anlık olarak (7/24) esasına göre Trafik Kural İhlalleri (Emniyet kemeri takmamak, Yayalara ilk geçiş hakkı vermemek ve Araç kullanırken cep telefonu kullanmak v.b.) yapan sürücülere yönelik, yakalanma duygusunu artırmak için, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerince, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının düzenleneceği hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER