‘Projeler tamamlanırken bunlara yenilerini eklemek önceliğimiz’

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) eylül ayı yönetim kurulu toplantısı dün Çorum’da yapıldı.

‘Projeler tamamlanırken bunlara  yenilerini eklemek önceliğimiz’

FATİH AKBAŞ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) eylül ayı yönetim kurulu toplantısı dün Çorum’da yapıldı.

Toplantıda konuşan OKA Yönetim Kurulu Başkanı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Türkiye’nin, pek çok afet türünün önemli sıklıkta yaşandığı bir ülke olduğunu belirterek, “Deprem, heyelan, sel, çığ gibi birçok doğa kaynaklı afetin yanı sıra jeopolitik konumu nedeniyle beşeri kaynaklı afet diyebileceğimiz insani krizlerle de sıkça karşı karşıya kalabiliyor. Bölgemize komşu Kastamonu ve Sinop illerinde yaşanan sel felaketi sonrası şehirleşme, afet yönetimi gibi konular da kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği halinde mevcut durumlarını ve gelecek dönem planlarını gözden geçirmelerinin gerekliliğini bir kere daha ortaya koymuştur. Bu vesileyle yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Afet sonrası çalışmaları koordine etmek üzere bölgede görev yapan Valilerimize; iş makinelerini, yardım malzemelerini ve personellerini bölgeye sevk eden Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum.”dedi.

 2021 yılının son aylarını yaşadığımız bu dönemde Covid-19’un küresel salgına dönüşmesiyle birlikte dünya ekonomisinde olduğu gibi ülkemiz ve bölge illerinin ekonomik ve sosyal şartlarında derinden değişimler meydana getirdiğini kaydeden Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Bununla beraber, salgınla birlikte yaşamak, üretim, istihdam, ürün ve hizmet tedariki başta olmak üzere pek çok alandaki değişikliklere uyum sağlamak konusunda da toplumun bütün kesimleri olarak tecrübe kazanmış durumdayız. Bu çerçevede değişen şartlar ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar çerçevesinde biz de kaynakların hızlı ve etkili sonuçlar elde edilmesi için kullanımı konusunda çalışmalarımıza yön vereceğiz.”şeklinde belirtti.

OKA’nın araştırma ve analiz çalışmaların mali desteklere, teknik desteklerden yatırım tanıtım faaliyetlerine kadar birçok alan bölge illerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Turizm, mesleki eğitim, kırsal kalkınma ve sanayi bölgeleri altyapısı alanında uygulaması devam eden projelerin zamanında ve beklenen düzeyde ilerlemesinin takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim. Bir yandan projeler tamamlanırken bir yandan da bunlara yenilerini eklemek ilk önceliğimizdir. Birkaç ay önce başvuru süreçleri tamamlanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 6 proje ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 1 proje onaylanmış olup inşallah bu projelerin uygulamasına çok kısa bir süre içerisinde başlanacaktır. Bu projelerin yeni proje fikirlerine ilham vermesini diliyorum. Ajansımız koordinasyonunda bölgemizde bütün kurum ve kuruluşların proje planlaması ve yönetiminde acil sorunlara odaklanması ve gerçekçi çözümler öngören bir çalışma yaklaşımı benimsemesinin bölgemizde yeni yatırımların önündeki eksiklikleri gidermek noktasında çok önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyim.”diyerek sözlerini tamamladı. Açılış konuşmasının ardından yılın ilk altı ayının çalışmaları ile bundan sonra hayata geçirilecek projeler değerlendirildi.

Toplantıya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Bektaş, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal ile OKA Genel Sekreteri İbrahim Şahin katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER