Rus ressam Kirillova Hititlere hayran kaldı Rus ressam Kirillova Hititlere hayran kaldı

AK Parti İskilip Belediye Başkan Adayı İsmail Çizikci, Çorum’un yerel ve yaygın basın temsilcilerini ağırladı. Toplantıda İskilip’e dair hedeflerini sıralayan Çizikci, seçimi kazandıkları taktirde İskilip’i her yönüyle geliştireceklerini belirterek, ‘Özlenen İskilip’i geri getireceğiz’ dedi.

AK Parti İskilip İlçe Başkanı Mehmet Demirci ve İstanbul'da ikamet eden iş insanı hemşehrimiz Mustafa Sinan’ın da hazır bulunduğu toplantı samimi sohbet havasında geçti.

Uzun yıllar PTT teşkilatında bürokrat olarak görev yapan İsmail Çizikci, memleketine olan vefasını göstermek nedeniyle AK Parti’den Belediye Başkan Adayı oldu.

İlçede bir kafeteryada basın mensupları ile bir araya gelen Çizikci, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimini kazandığı taktirde İskilip’e yapacaklarını anlattı.

ÖZLENEN İSKİLİP’İ GERİ GETİRECEĞİZ

Özlenen İskilip’i geri getireceklerini belirten Çizikci, yanında İskilip’in devlet yatırımlarından da en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacaklarını vurguladı.

Tek derdinin İskilip’e hizmet olduğunu aktaran Çizikci, ilçesine dair hedeflerini şu şekilde sıraladı:

MESLEK KURSLARI AÇARAK, ÜRETİME KATKI VERECEĞİZ

“Gençler için spor tesisleri, gençlik merkezleri, psikolojik yardım ve danışma merkezleri, meslek edinme kursları açılması, kötü alışkanlıklar ve madde bağımlıklarının önlenmesi için çalışmalar yapılacak. Kadınların, meslek kursları açılarak üretime katkı vermesi sağlanacak.

Yaşlılar için güçsüzler yurdu, huzurevi, hobi merkezleri açma ve bakımı, sağlık, giyim, gıda ve yakacak yardımı gibi nakdi ve ayni hizmetlerde bulunacağız. Engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması, meslek edindirme veya beceri kursları açılması ayrıca iletişim ve spor gibi imkânların sağlanmasını öngörüyoruz.

TERMİNAL BİNASI YAPILACAK

Kriz dönemi hizmetler verilmesi, ilgili kurumlarla görüşülerek (AFAD vs.) çalışmalar yapılacak. Terminal binası yapılacak. Emeklilerimize sosyal tesis yapılacak. Pazarbaşı mevkine yaz kış kullanılacak şekilde düğün salonu yapılacak.

BARAJ KENARINA SEYİR TERASI

Mevcut parklarımız hemşerimizin beklentileri doğrultusunda yeniden tanzim edilecek, yeni parklar yapılarak şehrimizin doğal güzelliğini yansıtacağız. Baraj kenarında seyir terası ve hizmet alanı oluşturulacak. İnsanların aileleriyle vakit geçirebilecekleri sosyal alanlar oluşturulacak. Kapalı yüzme havuzu, sinema salonu ve gençlik merkezinin memleketimize yapılması sağlanacak.

ULUDERE RESTORE EDİLEREK, CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Şehir içi trafik ve park sorununa çözüm üretilecek. Hacıkarani ve Kaçak arası Rıhtım Projesi ile yollar  tamamlanıp, bisiklet ve yaya yürüyüş yolları yapacağız. Uludere Mahallemizi doğal haliyle restorasyonlar yaparak cazibe merkezi haline getireceğiz. Şehrimize kent müzesi kuracağız.

Mezarlıklarımız tanzim edilecek, her türlü bakımları yapılacak. İhtiyaç duyulan gasilhane hemen yapılacak. Yeni cenaze ve itfaiye araçları temin edilecek. Pazarbaşı ve Uludere arası her türlü ıslah çalışması yapılarak cazibe merkezi haline getirilecek. Aşhane geliştirilerek yemek kalitesi artırılacak ve çok kişiye ulaşılması sağlanacak. Şehrimizin misyonuna katkı sağlayan tarihi binalarımız restorasyonları yapılarak daha aktif olarak kullanıma sokulacak.

ŞEHİRCİLİK VİZYONU

Şehir planlamasında akılcı ve kapsamlı bir uygulamayı, mimaride ise kullanılabilir ve sade bir üslubu benimsenecek. İskilip’in aktif fay hattı üzerinde olmasından dolayı depreme dayanıklı binaların yapılması önceliğimiz olacak. İlçenin tarihi evlerinde restorasyon faaliyetleri sonucunda ev sahipleri harekete geçirerek kullanıma açılması sağlanacak.

TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEK VERİLECEK

Çiftçilerimize tohum ve gübre desteği, tarım danışmanlığı hizmetleri, tarımsal eğitim programları, Tarım arazilerinin ıslahı, endemik bitki ve meyve üretiminin artırılması desteği, çiftçilerin ürünlerinin pazar oluşturulmasını sağlayacağız. Hayvan besiciliği ile ilgili veteriner desteğini sağlayacağız.

MEVCUT SANAYİ-OSB-İSTİHDAM

Mevcut sanayinin alt ve üst yapısının ihtiyaç birimlerine uygun olarak düzenlenmesi gerçekleştirilecek. Sanayi Sitesi'ndeki esnafımızın çalışma ortamını iyileştirerek, ihtiyaç duyulan ilave dükkân yapımında dahil, gerekli çevre ve rekreasyon düzenlemeleriyle Küçük Sanayi Sitemiz modern bir görünüme kavuşacak, ilçemizin yüz akı olacak.

Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçirilmesi sürecinin hızlandırılması noktasında takipçi olacağız, yatırımcılara belediye olarak her türlü desteği vereceğiz. Organize sanayi bölgesinde ilk etapta açılacak fabrikalarda istihdam oluşturulacak, işsizliğe engel olunacak.

KÜLTÜR VE TURİZM BELDESİ İSKİLİP

Konakların restorasyonu yaparak tarihi dokuyu muhafaza edip butik oteller açarak yöresel ürünlerin, endemik bitki ve meyvelerin pazara sürülmesini sağlayacak alt yapıyı kuracağız. Tüm ürünlerimize standart getirip pazar ağının oluşmasına imkân sağlayacağız. Yayla turizmine önem vereceğiz, yolların ıslahı uygun alanlara doğayı bozmadan uyumlu yapılarla (bungalov) konaklama imkanları sağlayacağız.

Çizikci, daha sonra ilçe merkezinde mini bir tarih turu yaptırdı.

Editör: Mustafa Burak Yalçın