"Doğada yetişen mantarlar tüketilmemeli"

Çorum Sağlık İl Müdürü Ömer Sobacı, Ulusal Zehir Danışma Merkezi verilerine göre bu yıl mantar zehirlenmelerinin geçen yıla göre artış gösterdiğini belirterek, vatandaşların doğada kendiliğinden yetişen mantarları tüketmemeleri gerektiğini vurguladı.

"Doğada yetişen mantarlar tüketilmemeli"

Çorum Sağlık İl Müdürü Ömer SobacıUlusal Zehir Danışma Merkezi verilerine göre bu yıl mantar zehirlenmelerinin geçen yıla göre artış gösterdiğini belirterek, vatandaşların doğada kendiliğinden yetişen mantarları tüketmemeleri gerektiğini vurguladı.

Sağlık İl Müdürü Sobacı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesi ve tüketiminin artmasına bağlı özellikle Kastamonu, Samsun, Zonguldak, İstanbul, Tekirdağ, Malatya, Sakarya ve Kocaeli illerinde zehirlenme vakalarında artış gözlendiğini aktardı.

Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmelere neden olabildiğinin altını çizen Sobacı, "Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve halkımızın da bu mantarlara çokça rağbet ettiği bilinmektedir. Doğal alanlarda yetişen mantarlar yerine bandrollü kültür mantarları tercih edilmelidir. Kültür mantarları bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi söz konusu değildir. Ancak, bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bu mikroorganizmayla bulaşmış mantarların çiğ olarak yenmesi sonucunda çok hafif mide ve bağırsak şikayetlerinin gelişebileceği de unutulmamalıdır." ifadelerini kullandı.

Sobacı, zehirlenme belirtilerinin mantar tüketiminin ardından 2-6 saat arasında ortaya çıktığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Mantarlarda bulunan zehrin özelliğine göre ortaya çıkan belirtiler çeşitlilik gösterebilmektedir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer-böbrek fonksiyon bozuklukları görülebilmektedir. İhtiyaç halinde mantar zehirlenmelerinde kullanılan panzehir, Ulusal Zehir Danışma Merkezi tarafından Türkiye’de 20 stok merkezinde kullanılmak üzere hazır bulundurulmaktadır. Ulusal Zehir Danışma Merkezi zehirlenme konusunda 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır. İhtiyaç halinde bilgi almak isteyen vatandaşlar 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezini arayabilmektedir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir.....
Söz Bir..... - 4 yıl Önce

Doğadaki mantarların ne kadar kaliteli ve lezzetli olduğu bilinmektedir. Mantarı bilerek toplayan ve bundan da para kazanan insanların önünü kesmenin gereği yok Müdürüm. Orman Müdürlükleri, Doğada ki mantarların (zehirli/Zehirsiz) envanterini çıkarmak ve bunların resimleri ile birilikte kamuyu bilinçlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Devletin burada duyarlı ve sorumlu davranması lazımdır. Mevsimi gelince Köylerde yaşayan insanların çoğu, mantar peşindedir ve ayrıca zehirsiz olanı da bilirler.

SIRADAKİ HABER