Çorum Özel Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Hasan Öner, yaptığı açıklamada karotis arter (Şahdamarı) hastalığı hakkında bilgiler verdi.

Kalp damar ameliyatları ve  hasta bakımını konuştular Kalp damar ameliyatları ve hasta bakımını konuştular

Karotis arterlerin halk arasında şah damarı denilen ve boynun her iki yanında bulunan atardamarlar olduğunu belirterek açıklamasına başlayan Opr. Dr. Hasan Öner, “Baş ve beyin bölgesine gerekli olan oksijenden zengin kanı kalpten taşırlar. Zamanla bu arterlerin içinde ateroskleroza bağlı olarak plak oluşmaya başlaması sonucu damarın iç duvarının daralması karotis arter hastalığı olarak adlandırılır. Anatomik olarak common karotis, dış (external) ve iç (internal) karotis arterlere ayrılır. External karotis arterler yüz ve kafa derisine, internal karotis arterler beyne kan iletimini sağlarlar. Karotis bifurkasyon dediğimiz bu ikiye ayrım bölgesi aterosklerotik plak oluşumunun en yaygın görüldüğü yerdir” dedi.

Karotis arterde ateroskleroz denilen damar içi plak oluşumuna bağlı pıhtıların damarı tıkayabildiklerini kaydeden Opr. Dr. Hasan Öner, hastalığın nedenleri ve belirtileri hakkında şunları dile getirdi:

“Pıhtı koparak beyinde inme (felç) / geçici iskemik atak gibi hastalıkları meydana getirebilir. Özellikle 60 yaşa kadar erkekler, kadınlardan daha çok risk altındadır. İleri yaştaki kişiler karotis stenozundan daha fazla etkilenirler. Nedenleri; ilerleyen yaş,

diyabet hastalığı, kanda LDL ve trigliserid seviyelerinin yüksek olması, hareketsiz yaşam

hipertansiyon, hava kirliliği, sigara kullanımı, insülin direnci, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, bel çevresinin genişlemesi (abdominal obezite), sağlıksız beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler. Belirtileri: baş dönmesi veya dengesizlik, bilinen bir nedeni olmayan ani, ciddi bir baş ağrısı, konuşma veya anlamada zorlanma, ani olarak bir ya da iki gözde görme problemleri, yüzde veya kol ve bacaklarda, tek taraflı görülen ani güçsüzlük veya uyuşukluk. İnmenin semptomları kalıcı beyin hasarına neden olup felç, görme ya da konuşma problemleri gibi uzun vadeli sakatlıklara veya ölüme neden olabilir.

Bir inme ya da felç durumunda mümkün olduğunca erken tedavi almak çok önemlidir. Belirtiler görüldükten sonra en kısa sürede fizik muayene ve tanı yöntemleri ile tıkanmış arterin tespit edilmesi gerekir. Hastaya uygun medikal ve cerrahi tedavi yapılması durumunda tam iyileşme olasılığı yüksektir.” (Haber Merkezi)

Editör: Haber Merkezi