Palyatif hastalarını evde tedavi etmeye başladılar

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine entegre edilen Evde Palyatif Bakım Hizmetleri Mobil Ekipleri hizmete başladı.

Palyatif hastalarını evde tedavi etmeye başladılar

FATİH BATTAR

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine entegre edilen Evde Palyatif Bakım Hizmetleri Mobil Ekipleri hizmete başladı.

Eylül ayında kurulan Evde Palyatif Bakım Hizmetleri Mobil Ekipleri bakıma muhtaç palyatif hastalarının evine giderek tedavisinde yardımcı oluyor.

Edinilen bilgilere göre Çorum’da 2 bin 645 kişinin evde bakım hizmetlerinden yararlanıyor. Bizde Hakimiyet Gazetesi olarak Çorum’da evde bakım hizmetlerinden yararlanabilmenin şartlarını ve kimlerin nasıl başvurabileceğini araştırdık.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNDE AMAÇ NEDİR?

Evde sağlık hizmetlerinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmek. Bu hizmet, tedavisi evde yapılan, bakımı devam eden hastalar için gereklidir. Bu hizmetle tedavinin takibi, ahlillerin yapılması, heyet raporlarının yenilenmesi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin hastanın evinde uygulanması, sosyal ve psikolojik destek verilmesi amaçlanıyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE BAŞVURU NASIL OLUYOR?

Evde sağlık hizmetini aile hekimleri, hastanelerde oluşturulan evde sağlık birimleri ve sağlık müdürlükleri bünyesindeki mobil ekipler veriyor. Evde sağlık hizmetlerinden Sağlık Bakanlığı'nın 444 38 33 numaralı hattı aranarak ücretsiz hizmet alına biliniyor. Evde sağlık hizmeti, yatağa bağımlı ve kronik hastalığı olan hastaların ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin ev ortamında ve bu konuda uzman bir kadro ile sunulmasıdır. Bu hizmetle, hastaya tanı koymak yerine tanısı konulmuş hastaya düzenlenen tedavinin takibi ve uygulanması sağlanıyor.

EVDE SAĞLIK HİZMETİNDEN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Evde sağlık hizmeti alabilecek grupta önceliği, kronik hastalığı nedeniyle hastanede sürekli yatarak tedavi olması gereken hasta grubu oluşturuyor.

Bu gruba; *Yürüyemeyen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olup yatağa tam bağımlı olan engelli ve yaşlı hastalar (Alzheimer , demans , felç hastaları gibi…), büyük cerrahi operasyon geçirmiş olanlar, ortopedi ve travmatoloji hastalarından yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar, ileri derecedeki kas hastalığı, diyabet, kalp, damar, hipertansiyon ve nörolojik hastalığı olanlar, terminal dönem, kanser (onkoloji) hastası olan palyatif bakım hastaları, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) vb. akciğer ve solunum sistemi hastalıkları olan, oksijen tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar, spastik çocuklar, hareket kabiliyetini kaybetmemiş, yatağa bağımlı olmayan, herhangi bir sağlık kuruluşuna gidebilecek durumda olan ve sağlık sorunları çok ağır tablolar oluşturmayan hastalar evde sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.                                                                                            

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 22:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadriye bilgiç
Kadriye bilgiç - 2 yıl Önce

Eşim ankarada yoğun bakımda yatıyor bilinci kayıp evde bakım hizmeti hakan

SIRADAKİ HABER