TSO Meclisi toplandı TSO Meclisi toplandı

Karadenizbirlik Çorum Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bardakcı, birlik yönetim kurulu tarafından 2023 yılı yağlık ayçiçeği ön alım fiyatının 12,70 lira / kilogram olarak belirlediklerini açıkladı.

Bütün doğal risklere, açık ve yüksek girdi maliyetleri ile  zor koşullarda üretim yapan çiftçilerin beklentilerinin daha yüksek bir fiyat olduğunun  farkında olduklarını belirten Ali Bardakcı, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2  yıldır Tarım kredi bölge müdürlüklerinin uyguladıkları fiyatı sonrada düşürme politikası piyasada oluşan fiyatı olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya piyasalarındaki düşüş ve  diğer unsurlarla fiyatlar  hızla geri gelmiştir.

Piyasada oluşan fiyata rağmen daha yüksek bir fiyat açıklama şansımız maalesef bulunmamaktadır. çünkü birlik olarak üreticiden aldığımız ürünü kendi fabrikamızda Ayçiçek Yağı olarak işleyip serbest piyasada özel sektörle rekabet ederek piyasada varlığımızı sürdürmek zorundayız. Piyasada ileride yükselme olursa bize ürün teslim eden ortaklarımıza fark ödemesi yapılır.

Yeni sezonun tüm üreticilere hayırlı olmasını dilerim."       

Editör: Yüksel Basar