‘Hem yatırımcı hem ülkemiz kazanacak’

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası satışları Çorum’da ikinci kez başladı.

‘Hem yatırımcı hem ülkemiz kazanacak’

RECEP MEBET

Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası satışları Çorum’da ikinci kez başladı.

26-30 Mart ve 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen fiziki altın kabulü ve ihraç işlemleri hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Çorum Bölge Yöneticisi Halil Yüksel, “Hazine Müsteşarlığı güvencesi ile yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası Çorum Merkez Şube Müdürü Abdullah Çandır’la birlikte dün gazetemizi ziyaret eden Halil Yüksel, Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası satışlarının yeniden başladığını duyurdu.

İki ayrı tarih aralığında gerçekleşecek satış işlemlerinin Ulucamii yanındaki Ziraat Bankası Çorum Merkez Şubesi’nce yapılacağını anlatan Yüksel, “Hazine Müsteşarlığı’nın satışa sunacağı Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası için yastık altı altınlarınızı şubemize getirin, değerine değer katın” diye konuştu.

‘ALTINLARINIZ ZİRAAT'TE DEĞER KAZANSIN’

Çorum’da gerçekleştirdikleri talep toplama işlemlerine ilginin yüksek olduğunu vurgulayan Yüksel, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ülkemizde yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası adı altında iki yeni ürün çıkarıldı. Bu ürünlerin talep toplama ve ihracı işlemleri, Türkiye’nin 81 ilindeki 321 şubemizde gerçekleştirilecek. Çorum ve ilçeleri için talep toplama ve ihraç dönemi ise iki etap olarak 26-30 Mart ve 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

Hazine Müsteşarlığı’nca yeni ihraç edilen ve karşılıklı kazan-kazan prensipleri ile oluşturulmuş bu ürünlere, yastık altında atıl durumda altını bulunan yatırımcının, yatırım yapmasında hiçbir olumsuzluk ya da tereddüt edecek bir husus bulunmuyor. İhracın amacına ulaşması ve yeterli talep görmesi durumunda, ülkemiz ekonomisine ve büyümesine doğru bir finans şekli olarak sağlayacağı katkı çok yüksek olacak.

Bu ihraç ile yastık altında yaklaşık 2 bin 200 ton  olduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılması ve ülkemiz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu yolla elinde fiziki altın bulunduran yatırımcılar da altınlarını devlet güvencesi altında saklama ve altınların değeri üzerinden ek getiri elde etme imkânına sahip olacak.

Öte yandan yatırımcılar altınların evde çalınma ve kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesi altında saklama ve stopaj kesintisi olmadan altınların değeri üzerinden ek getiri elde etme imkanına sahip olacaklar. Ayrıca istedikleri zaman altınlarını Ziraat Bankası’na satarak nakde dönüştürme, vade sonunda tekrar altın olarak alma ve vergi avantajlarına da sahip olma imkanı kazanacaklar.

Faize duyarlı yatırımcılar getirecekleri hurda altın karşılığı çıkartılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kira getirisi kazandıracak faizsiz Altına Dayalı Kira Sertifikaları’nı, geleneksel yatırımcılar ise getirecekleri hurda altın karşılığı çıkarılacak ve yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak Altın Tahvili’ni alacaklar.

MASRAFSIZ ve DÜZENLİ GETİRİ

İhraç edilecek her iki ‘Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin vadesi 2 yıl olup, yatırımcısına 6 ayda bir yüzde 1.20 oranında kupon (kira) ödemesi yapılacak. Yıllık kupon (kira) getiri oranı ise yüzde 2.40 olarak belirlendi. Bu ihraca ilişkin kupon/kira gelirlerinde herhangi bir vergi alınmayacak. Gelir vergisi (stopaj) oranı yüzde 0 (sıfır) olarak belirlendi. Bu işlemler için açılan hesaplardan Ziraat Bankası’nca da hiçbir masraf alınmayacak.

Talep toplama döneminde sadece 22 ve 24 ayar altınlar ile külçe altınlar, Darphane Altınları (Çeyrek, Yarım, Tam, Ata Lira vb.) kabul edilecek. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altın (takı) ve Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir kabul edilecek. Bu aşamada altın sahipleri hiçbir kayba uğramayacak. Yatırımcılar ilk 3 aydan sonra vade boyunca istedikleri zaman altınlarını Ziraat Bankası’na satabilecekler veya vade sonunda istedikleri takdirde altınlarını fiziki altın ( l kg'lık külçe altın ya da Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Altını olarak) olarak geri alabilecekler.

Çorum ve ilçeleri için talep toplama ve ihraç dönemi 26-30 Mart ve 9-13 Nisan 2018 tarihleri olup, fiziki altın kabulü ve ihraç işlemleri Ziraat Bankası Çorum Şubesi aracılığıyla gerçekleştirilecek. Gerek merkez gerekse ilçelerde konuya ilgi gösteren vatandaşlarımızın işlemler ve bilgi almak için Ziraat Bankası Şubelerine uğramaları yeterli. Belirtilen tarih aralığından sonra talep de bulunulmayacak.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER