15 Temmuz Şehitler Müzesi 15 Temmuz’da açılacak

15 Temmuz Şehitler Müzesi incelemesinde müze ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Belediye Başkanı Zeki Gül, müzenin 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde Çorum halkının hizmetine sunulacağını açıkladı.

15 Temmuz Şehitler Müzesi 15 Temmuz’da açılacak

FATİH BATTAR

15 Temmuz Şehitler Müzesi incelemesinde müze ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Belediye Başkanı Zeki Gül, müzenin 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde Çorum halkının hizmetine sunulacağını açıkladı.

Belediye Başkanı Zeki Gül, TSO Fuar Kompleksi yanında yapımı devam eden 15 Temmuz Şehitler Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Belediye Başkan Yardımcıları Alper Zahir ve Turhan Candan, belediye meclis üyeleri ve bazı birim müdürlerinin de hazır bulunduğu incelemelerde Başkan Gül basın mensuplarına 15 Temmuz Şehitler Müzesi’ni gezdirdi.

2 katlı ve yaklaşık 3 milyon 444 bin TL’ye mal olan müzenin 15 Temmuz’un 2.yıl dönümünde açılacağını bildiren Gül, müzede Çorumlu 12 şehidin bal mumu heykelleri ve özel eşyalarının sergileneceğini söyledi.

Ayrıca 15 Temmuz’un sembol ismi şehit Ömer Halisdemir için de özel bir yer ayırdıklarını kaydeden Gül, müze ile ilgili şu bilgileri verdi; “Müzemiz 2 katlı olacak. Birinci kat 800 metrekare, ikinci kat 800 metrekare olmak üzere toplam kapalı alanımız 1600 metrekare. Zemin katta sergi salonu, sinema salonu, kafeterya olacak. İkinci katta ise idari odası, mescit ve misafir odaları olacak. 2 katta ayrıca 15 Temmuz’da şehit olan 12 Çorumlu şehrimiz ve 15 Temmuz’un sembolü şehit Ömer Halisdemir’in balmumu heykelleri ve özel eşyaları sergilenecek. Balmumu heykelleri için dünyaca ünlü sanatçı Adil Çelik görüştük. Bu işi ondan başka yapacak kimse de yok. Kendisi de sağolsun teklifimizi kırmadı ve bunun bir vatani görev olduğunu belirterek, heykelleri yapacağını söyledi. Müze ziyaretçileri kulaklık takarak 15 Temmuz anılarını ve şehitlerimizin özgeçmişini dinleyebilecek. Müzemiz 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümünde Çorum halkının hizmetine sunacağız. Müze dışında çevre düzenlememizde devam ediyor. Buraya 30 araçlık bir de otopark yapacağız.” dedi

15 Temmuz’un Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan bir farkı olmadığını ifade eden Gül, 15 Temmuz’u unutmamak, çok iyi anlamak ve defalarca hatırlatmak gerektiğini belirterek; “Saniyesi ve dakikası kıymetli bir 15 Temmuz gecesi yaşadık. Allah’ın yardımı ve Cumhurbaşkanımızın o gece yaşadıklarından kurtulması milletimizin hayır duası sayesinde olmuştur. Bu büyük hainlik karşısında milletimizin de Kurtuluş Savaşı’ndan geçmiş ne kadar büyük zaferler varsa Çanakkale ruhunun kaybolmadığını o gece bir kez daha gördük. 15 Temmuz Zaferi Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan farkı yoktur.” diye konuştu

15 Temmuz’un öneminin gelecek nesillere aktarılması için bu tür müze çalışmalarını önemine dikkat çeken Gül; “Yaptığımız müze ile asıl amacımız istiklal ve istikbalimize yapılan saldırıyı unutmamak ve unutturmamak. Şehrimizde okuyan öğrencilerimizi vatan ve millet için şehit olanları burada ziyaret etmeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Milli iradeye düşmanlık yapanları ve milli iradenin yok edilmemesi için canını verenleri anlatmak için buraya vatandaşlarımızı getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER