‘Milletin parasıyla ahır yaptılar’

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve beraberindekiler, Ortaköy ilçesinin Aşdağul beldesini ziyaret ederek halkın sorunlarını dinledi.

‘Milletin  parasıyla ahır yaptılar’

CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız ve beraberindekiler, Ortaköy ilçesinin Aşdağul beldesini ziyaret ederek halkın sorunlarını dinledi.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Tahtasız, Aşdağul Şehit Doğan Mutlu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun harabeye dönüştüğünü, kaderine terk edildiğini söyledi. Camları kırılan ve bakımsız bırakılan okul binasında şimdi hayvan beslendiğini iddia etti.

Tahtasız, okul binasının 9 yıldır atıl durumda olduğunu kaydetti.

‘KİMSE İLGİLENMEDİ, BİNA HALEN AHIR OLARAK KULLANILIYOR’

Partiden yapılan açıklamaya göre, bir yıl önce aynı yerde inceleme yapan ve okul binasının ahır haline getirilmesine tepki gösterdiğini hatırlatan Tahtasız, sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmaması üzerine tekrar inceleme yaparak basın açıklaması yapma gereği duyduklarını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tahtasız, “36.000 m2 alana sahip, genişleme alanları da bulunan eğitim kompleksi, bölgeye hizmet edecek ve kalkınmasına destek verecek bir projeyle değerlendirilmesi gereklidir.

2 yıllık meslek yüksek okulu, veterinerlik, ziraat fakültesi olabilir.

Ayrıca bölgede yapılan arkeolojik kazılardan gerek sergi, gerekse de farklı amaçlarla da kullanılabilir.

1000 öğrencinin eğitim görebileceği okulda 15 derslik, müdür ve müdür yardımcısı odaları, ana sınıfı, laboratuar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, öğretmenler odası, hizmetli odası, 350 kişilik yatakhane (kız pansiyon, erkek pansiyon), 350 kişilik yemekhane ve 15 adet lojman bulunuyor.

Okulun kendi arazisi 36 dönüm, ayrıca yanında okul arazisine katılabilecek 30 dönüm arazi ise hazır bekliyor. Bu okul binası 7 yıl kullanıldı, sonra kapatıldı. Şu anda atıl bir durumda, virane bir görünüm içerisinde.

‘YALAN SÖYLEMEYİN, HALKI KANDIRMAYIN’

Tahtasız, okul binasının Adalet Bakanlığına devredildiğine ve buranın açık ceza infaz kurumu yapılacağına dair kendilerine bilgi verildiğini, ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadığını, binanın halen Milli Eğitim Bakanlığına ait olduğunu söyledi.

Tahtasız, "Yalan söylemeyin, halkı kandırmayın. Bu bina halkın parasıyla yapılmıştır, heba edilemez. Yazıktır, günahtır. Talebimiz Ortaköy'ümüze, Aşdağul'umuza bölgemize katkı verecek bir faaliyetin yapılmasıdır."

18.07.2011 tarihinde öğrenci yetersizliğinden dolayı kapatılan okul binası, çürümeye terk edildi. Dönemin milletvekili Salim Uslu, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile yaptıkları görüşme sonucu bu okulun Adalet Bakanlığına devrinin 11 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirildiğini, tahsis işlemlerinin tamamlandığını bildirdi. Uslu, okul binasının açık ceza infaz kurumu olarak düzenleneceğini, bölgenin ekonomik olarak canlanacağını müjdeledi. 2020 yılının Eylül ayında yaptığım ziyarette okul binasının çürümeye başladığını ve ahır olarak kullanıldığını gözlemledim. Okul binasında ve bahçesinde hayvancılık yapıldığını dönemin milli eğitim müdürüne bizzat ilettim, müdür ise 'okul bize ait değil, Adalet Bakanlığına devredildi' şeklinde bilgi verdi. Milli Eğitim Müdürü değişti, yaptığım incelemeler ve yeni müdürden edindiğim bilgiye göre okul binası halen Milli Eğitim Bakanlığına ait.

Yetkililere soruyoruz; bu bina Adalet Bakanlığına mı, yoksa Milli Eğitim Bakanlığına mı ait."

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız'a ziyareti sırasında; Ortaköy İlçe Başkanı Rıfat Uzunca, İl Genel Meclis Üyesi Engin Demir, İl Başkan Yardımcısı Ali Bükücü, İl Gençlik Kolları Başkanı Onur Topkül ve Gençlik Kolları yöneticisi Kıvanç Azman da eşlik etti. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 16:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 1 yıl Önce

Bunlar okulu ahır yapmış sizde eskiden camileri ahır YAPMIŞTINIZ bunlar yine sizden merhametli Allah korkusu varmış sizde oda yokmuş

serdar
serdar - 1 yıl Önce

Mehmet bey sizin yerinizde ben olsam ne yapardım biliyor musunuz?
Orayı ahır yapan vatandaşı bulur hesap sorardım.
Ahırda, dananın altında buzağı aramazdım.

Yanlış Haber
Yanlış Haber - 1 yıl Önce

Evet yanlış haber çünkü okulun ahır falan yapıldığı yok.
Ahir denilen yer lojman binası önünde bulunan eskiden kömürlük olarak kullanılan yer.
Orada okulu ve pansiyonu koruyan gönüllü bekçiliğini yapan bir amcamız var.
Nezaketen yanlış haber diyorum ve araştırmadan haberi yayınlayan Hakimiyet ailesine de bir vatandaş olarak üzüntülerimi iletiyorum.

HAYDAR KAYA
HAYDAR KAYA - 1 yıl Önce

YATILI BÖLGE OKULLARI PROJESİ ÇOK YANLIŞTI VE PROJE 10 YIL BİLE SÜRMEDEN KENDİLİĞİNDEN SONLANDI HATTA OKUL BİNALARI LOJMAN VE PANSİYONLARI ATIL KALDI , BAZ İLÇELERDE BAŞKA OKULLARA KURUMLARA DEVREDİLDİ ATIL OLMAKTAN KURTARILDI ANCAK BAZI OKULLAR DA BÖYLE ATIL KALDI YAĞMALANDI. BU ÇOK BÜYÜK BİR GERÇEK. DEVLET PARASI İLE YAPILAN BU TESİSLER ÇÜRÜTÜLMEDEN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI, KARAKOL SAĞLIK TESİSİ GEÇİCİ BARINMA SIĞINMA EVİ, KADIN SIĞINMA EVİ GİBİ KULLANILABİLİR BÜYÜK OLANLAR HAPİSANE OLABİLİR, YAZIKTIR

osman
osman - 1 yıl Önce

Davos nire Çorum nire.

SIRADAKİ HABER