Kurtuluş destanını sahneye taşıdılar

Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu tarafından ‘Bir Kurtuluş Destanı: Çanakkale’ adlı tiyatro oyunu önceki akşam Devlet Tiyatro Salonu’nda sahnelendi.

Kurtuluş destanını sahneye taşıdılar

RECEP MEBET

Bir Kurtuluş Destanı: Çanakkale’ adlı tiyatro oyunu önceki akşam Devlet Tiyatro Salonu’nda sahnelendi.

Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu tarafından sahnelenen oyun, izleyenleri adeta şanlı mücadele yıllarına götürdü.

Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü ve Şehitler Günü nedeniyle düzenlenen program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Harun Ahıskalı ve Rabia Sonkaya’nın hazırladığı programın açış konuşmasını yapan Okul Müdürü Yakup Duran, günün anlam ve önemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yakup Duran, “Ülkemiz, bugünlerde Afrin’de aynen Çanakkale’de olduğu gibi yedi düvele karşı mücadele veriyor. Çorum'un yükselen yıldızı, Yıldırım Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu olarak bu kahramanlık destanını zihinlere yerleştirmek, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da bu topraklar için canlarını feda ederek şehit olan vatansever Anadolu insanını geleceğimiz olan evlatlarımıza daha iyi anlatabilmek için bu programı hazırladık” dedi.

“Çanakkale; Anadolu'nun bağrından kopup gelen nice ana kuzularının toprağa düşüp göğe yükseldiği, adeta bayraklaştığı yerdir” diyen Duran, hazırlanan programda emeği geçen öğretmen ve öğrencileri kutladı.

Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Özcan Kuşcu, Hüseyin Kır ve Fatih Tophan, bazı daire amirleri ve okul müdürleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de izlediği programa öğrenci velileri de büyük ilgi gösterdi.

‘Geçmişten Günümüze Vatan Müdafaası’ adlı video gösterimi ve ilahi korosu konseriyle devam eden programda ‘Son Kale Çanakkale’ adlı şiir okundu.

Programın finalinde sahnelenen ‘Bir Kurtuluş Destanı: Çanakkale’ adlı tiyatro oyunu ise izleyenlerden büyük alkış aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER