KDV indirimi etiketlere yansımadı!

Gıda fiyatlarını düşürmek için KDV yüzde 8'den 1'e çekilirken, fırsatçılar yine harekete geçti.

KDV indirimi etiketlere yansımadı!

FATİH BATTAR
Gıda fiyatlarını düşürmek için KDV yüzde 8'den 1'e çekilirken, fırsatçılar yine harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel gıda ürünlerinde yüzde 7'lik KDV indiriminin yürürlüğe girmesine rağmen bazı marketlerde bu indirimin etiketlere yansımadığı görüldü.

Bazı markalar ve marketler, gıdada önce fiyatları yükseltti, ardından da 7 puanlık KDV indirimini yansıttı.  İndirim yerine zamla karşılaşan vatandaşlar ise isyan etti.

Etiketlerdeki KDV oyununa tepki gösteren vatandaşlar, oyunu yapanların ifşa edilerek cezalandırılmasını istedi.

BAZI ZİNCİR MARKETLERİN STOKÇULUK YAPTIĞI İDDİASI!
Marketlerde her gün zamlanan yağların stoklandığı iddiaları ise haftalardır Türkiye’nin gündemini meşgul ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak bazı temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Türkiye’nin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunduğunu ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından Ayçiçek Yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin paylaşım yaptı.

Bakan Kirişci, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığı bilgilerinin gerçeği yansıtmayan spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Türkiye’de ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşandığını belirten Kirişci, “Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZİN YETERLİ MİKTARDA AYÇİÇEK YAĞI STOKU BULUNMAKTADIR”
Ülke genelindeki yağış durumunun ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansıdığına dikkati çeken Bakan Kirişci, “Bu çerçevede Çukurova bölgesinde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağ stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
19
19 - 10 ay Önce

Bırakın şu stokçoluk işini.Stok edilmeyen yağlar 105 TL den 185 TL ye nasıl çıktı?Neden bu sorgulanmıyor,yetkililerce denetlenmiyor.Yani şunumu anlamamız isteniyor stokçuluk büyük suç evet doğru ama 2 katına yağ satmak normal öylemi?

SIRADAKİ HABER