Başkan Gül: Sanatla uğraşan insanların merhamet duygusu daha üst düzeydedir

Buhara Kız İmam Hatip Lisesi tarafından “Hat ve Tezhip” sergisi açıldı.

Başkan Gül: Sanatla uğraşan insanların  merhamet duygusu daha üst düzeydedir

M.BURAK YALÇIN

Buhara Kız İmam Hatip Lisesi tarafından “Hat ve Tezhip” sergisi açıldı.

Bugün Çorum Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılan serginin açılışına Belediye Başkanı Zeki Gül, Milli Eğitim Müdürü Vekili Özcan Kuşçu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, KYK Müdürü Erol Kavuncu ve öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Buhara Kız İmam Hatip Lisesi Müdiresi Aysun Tut, sanatkârın toplumda uzun çalışma ve çabalardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insan olduğunu belirterek, “Hat ve tezhip bizim sosyal, kültürel ve siyasi tarihimizde izler bırakan iki sanat dalımızdır. İHL olarak kültürümüzdeki bu sanatları yaşatmak, gençlerimizi bu alanlara teşvik etmek, yeteneklerini görebilmelerini sağlamak amacıyla bu tip sosyal faaliyetlere ağırlık veriyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Vekili Özcan Kuşçu ise bu tür çalışmaların çocukların kendilerine olan güvenlerini geliştirdiğini ifade ederek, “Evrensel bir dil olan sanat, insandaki estetik bakış açısını geliştirerek anlama, düşünme, algılama kabiliyetlerini açık tutar, duygusal yanlarını harekete geçirir. Sanat aynı zamana evrensel bir dildir.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Zeki Gül de kültür, sanat, edebiyatın bir öğrencinin ufkunu açan ve geleceğe bakışını değiştirecek özellikler olduğunu düşündüğünü belirterek, “Hat sanatıyla mimarinin ne kadar çok birbirine ilgisi olduğunu o işin üstatları iyi bilirler. İyi bir Belediye Başkanı iyi bir mimar olmuyor olabilir, mühendis olmak zorunda değildir ama estetiği çok iyi anlarsa şehrin karma karışık yapısından daha estetik bir şehir hale getirebilir. Sanatla uğraşan insanların ruhi inceliğine inanlardanım. Sanatla uğraşan insanların merhamet duygusunun daha üst düzeyde olduğunu düşünürüm.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrencilere kurs bitirme belgeleri verildi.

45 eserden oluşan serginin haftasonuna kadar açık kalacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER