MYO'ların doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sanayiye ara eleman yetiştiren meslek yüksek okullarındaki doluluk oranının yüzde 93'e yükseldiğini bildirdi. 

MYO'ların doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sanayiye ara eleman yetiştiren meslek yüksek okullarındaki doluluk oranının yüzde 93'e yükseldiğini bildirdi. 

Rektör Alkan, rektörlük konferans salonunda üniversite bünyesindeki meslek yüksek okullarının idari ve akademik yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, popülist yaklaşımdan uzak, endüstrinin ihtiyaç duyduğu alanlarda bölümler açarak meslek yüksek okullarını geliştirmeye çabaladıklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018-2019 Yüksek Öğretim Akademik Yılı açılış törenindeki, "Meslek yüksekokullarımızın, sanayimizin ihtiyaçları doğrultusunda yenilenmesi çalışmalarını hızlandırıyoruz. Bu çerçevede özellikle organize sanayi bölgelerinde kurulu sanayi ve imalat sektörlerine yönelik programlara özel teşvik veriyoruz. Yüksekokul kontenjanlarının doluluk oranının artmasını doğru yolda ilerlediğimizin bir işareti olarak değerlendiriyoruz" sözlerini hatırlatan Alkan, bu çerçevede gerek fiziki, gerekse akademik yatırımlar yapmaya devam ettiklerini aktardı. 

Alkan, yapılan yatırımlarla Hitit Üniversitesi bünyesindeki meslek yüksekokullarının doluluk oranının yüzde 93'e yükseldiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Mesleki eğitim konusunun ne kadar önemli olduğunu ve üniversitemizin 2011 yılından bu yana kararlı bir şekilde yaptıklarıyla doğru yolda ilerlediğini görüyoruz. Artık MYO’ların gelecek açısından ne kadar kıymetli olduğu her platformda dile getirilmeye başlandı. Meslek yüksekokullarımız her geçen gün artan bir fırsat haline dönüşüyor.

Ülkemizin daha çok gelişmesi ve büyümesi için bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu yıl itibariyle MYO'larımızda 3+1 iş yeri uygulaması eğitim modeline geçtik. Bu model sayesinde öğrenciler, üç yarıyılını üniversitede, bir yarıyılını da sahada değerlendirerek istihdam noktasında iş dünyası ile nitelikli elemanın bir araya gelecektir."

Toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Bıyık ve Prof. Dr. Nurcan Baykam, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Ömer Çırak ile MYO yöneticileri katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyazi
Niyazi - 4 yıl Önce

Evet meslek yüksek üniversitesi

baydın artık rektör
baydın artık rektör - 4 yıl Önce

yeminle bıktık bu adamdan. bunun danıştığı kimse yok mu? yaptıkları çok antipatik artık. kimse uyarmıyor mu? çorumluyuz gururluyuz ama üniversitenin hali ortada. bu kadar övülecek ne var? sanki oxford sanki harvard....

yav he he
yav he he - 4 yıl Önce

bahsettiği akademik personel doluluk oranı olabilir. torpille o kadar çok gereksiz hoca alındı ki hoca sayısı öğrenci sayısını geçecek yakında

MYO'ların doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı
MYO'ların doluluk oranı yüzde 93'e ulaştı - 4 yıl Önce

ÜLKE İÇİN KÖTÜ , MAAŞLI HOCALAR İÇİN İYİ HABER

Bedii ONAN
Bedii ONAN - 4 yıl Önce

Sanayinin ara elemandan ziyade aktif tezgah çalışanına ihtiyacı var.Metal işleme ve makine imalatçılarının kaynakçıya,elektrik tesisatçısına,otomasyon elemanına,metal yüzey boyacısına,metal işleme çalışanına ihtiyacı var.Ahşap işçisine,motor onarım elemanına,vinç operatörüne,fayans ustasına,kalıpçıya,soğuk demirciye ihtiyaç var.Tulumu giyerek üretim yapacak elemana ihtiyaç var.Salonlarda toplantı yaparak sektörlerin eleman ihtiyacını çözemezsiniz.Bolca yüksek okul mezunu ortada geziyor.Mesleki yönlendirme ve özendirme yapılmadığı sürece sektörlerde üç beş yıl sonra çok ciddi eleman sıkıntısı yaşanacak,eleman bulunmadığı için de pek çok fabrika eleman bulabileceği yörelere taşınmak zorunda kalacaktır.

SIRADAKİ HABER