Vatandaşlardan 25 kuruşluk poşetlere büyük tepki!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı.

Vatandaşlardan 25 kuruşluk poşetlere büyük tepki!

FATİH BATTAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başladı. Alışverişe gelen bazı vatandaşlar poşetini yanında getirirken bazılarının da parayla poşet almayarak ürünlerini açıkta götürdükleri görüldü.

Çorum’da dün başlayan uygulama kapsamında bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan poşetler kasalarda okutulurken eski poşetleri bitirmeye çalışan bazı marketlerde ise barkod ayrı okutuluyor.

Çorum’da 25 kuruşa satılan poşetlere tepki gösteren vatandaşlar, parayla poşet almayarak ürünlerini açıkta götürdü.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Yeni yılda manav, ekmek ve şarküteri reyonlarında poşet ücretsiz olacak. Diğer ürünlerde ise plastik alışveriş poşetleri bugün itibariyle en az 25 kuruşa satılacak. Poşet satışı alışveriş fişinde de yer alacak. Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500350 milimetreden küçük poşetler ise ücretsiz olmaya devam edecek. Ayrıca, tekstil alışverişlerinde verilen çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan uzaktan satışlar dahil ücretsiz olmaya devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatansever
vatansever - 4 yıl Önce

bu iş böyle olmaz, hep vatandaş versin diyorsunuz sayın hükümet (başkan). poşet getiren vatandaşa siz para ödemelisiniz (depozito) bu işin doğrusu budur. birazda siz verin sayın başkan.

..
.. - 4 yıl Önce

Poşet çevreye zararlı ise neden para ile satılıyor.

tolga
tolga - 4 yıl Önce

Doğru bir uygulama.. vatandaş tepki göstermesi gereken şeylere tepki göstersin...

Bay Bilen.!
Bay Bilen.! @tolga - 4 yıl Önce

Emekilikte yaşa takılanlara gelince yasa çıkmıyor! Ama bedeli askerlik Vekillerin özlük hakları, Poşetlerin ücretli olması için hemen gereken düzenlemeler hemen çıkıveriyor ne hikmetse!
Madem Çevre düşünülüyor poşetler ücretli olunca sorun bitecek sanki ve bu kadar ilgililerse Çevre ve İnsan sağlığı için Sigara ve İçki satışını yasaklasınlarda görelim! Ama yasaklıyamazlar neden çünkü PARA geliyor.
Ayrıca poşetin parasını ben vereceksem neden alışveriş yaptığım yerin reklamını yapayım? kusura bakmasınlarda tvlerde reklam yapaştaneye kadar bi zahmet poşetlere SPONSOR olsunlar.

İsimsiz..
İsimsiz.. - 4 yıl Önce

Rezalet!!! Bu ülkenin vatandaşından günlük milyonlarca lira ciro yapan marketler bi poşetin parasını dert etmiş . Hiç birşeyde israfı düşünmezsiniz ne hikmetse poşette israfta büyük dertlendiniz bırakın bu işleri. Bi poşet bin yılda toprağa karışıyormuş boş laf öyle olsa şu an sokaklar poşetten geçilmezdi...

Misafir
Misafir - 4 yıl Önce

1957 yılında Çorum’un ilk büyük sanayi tesisi olarak kurulan Çorum Çimento Fabrikası ekonomik kriz nedeniyle üretim faaliyetlerini durdurdu. Bu haber dogru mu? Dogruysa neden hakimiyet haber yapmiyor?

Kemal
Kemal - 4 yıl Önce

Doğru ve yerinde bir uygulama.Tüketiciler bedava diye çok fazla gereksiz veya evde çöp atarım diye poşet alıyor.En güzeli eskisi gibi file taşımak.

murat
murat - 4 yıl Önce

Herşey para değil. Olayın özü PİSLİK. Bedava aldığı şeyi toplumumuz heryere atıyor. Heryer pet şişe ve poşet pisliği. Pet şişelerede bir uygulama getirin. Bu toplum pet şişe ve poşeti kullanmayı öğrenene kadar uygulama devam etmeli.

Birde şu izmarit pisliği. Mesela caddelerde görüyoruz. Esnaf bile içiyor sigarasını dükkanın önünde ve kaldırımın ortasına doğru fırlatıyor. Kültablan yokmu be terbiyesiz?? İşte bu zihniyet poşetide, pet şişeyide sağa sola fırlatıp atıyor.. Paralı olursa en azından daha az atar.

Ali Ekber sezer
Ali Ekber sezer - 4 yıl Önce

İçkiden ucuz


SIRADAKİ HABER