RECEP MEBET

Çorum Oto Galericiler Derneği, Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı’na katılacak üyeleri için eğitim semineri düzenledi.

Geçtiğimiz Pazar günü Turgut Özal Konferans Salonu’nda gerçekleşen eğitim programına Çorum Oto Galericiler Derneği Başkanı Fahri Yandık ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda esnaf katıldı.

25’i Osmancık’tan olmak üzere 100 üyenin katılımıyla gerçekleşen programın açış konuşmasını yapan Fahri Yandık, ön eğitimlerini tamamlayanlar için 28, 29 ve 30 Mart 2018 tarihlerinde yazılı ve uygulamalı sınav düzenleneceğini açıkladı.

Yapılan yasal düzenlemeler ışığında hayata geçirilen yeniliklerden de bahseden Yandık, amaçlarının üyelerini yeni döneme en iyi şekilde hazırlamak olduğunu söyledi.

13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğin oto galericilere getirdiği yükümlülüklere dikkat çeken Yandık, oto alım-satımında uygulanacak yenilikleri de anlattı.

‘HERKES İKİNCİ EL ALIP SATAMAYACAK’

Yönetmelikle hayata geçen düzenleme sayesinde ikinci el oto alım satım işlerinin devlet tarafından sıkı bir denetim altına alındığını vurgulayan Yandık, yeni sistemin esnafa büyük kolaylıklar sağlayacağına işaret etti.

8 yaş ve 160 bin kilometre sınırını geçmemiş araçlara ekspertiz zorunluluğunun getirildiğini belirten Yandık, önene gelen herkesin ikinci el oto alıp satamayacağını sadece yetki belgesine sahip esnafın bu işi yapabileceğini ifade etti.

Yandık, “İkinci el araçların alım-satım sorumlusu yani yetki belgesi olan kişi bu araçlara 3 ay ya da 5 bin kilometre garanti verecek. Bizler yeni çıkan kanunu çok olumlu karşıladık. İçinde bazı eksiklikler olabilir, bunların da önümüzdeki bir kaç ay içinde ek yönetmelikle tamamlanıp uygulamaya geçeceğine inanıyoruz. Bu düzenlemenin yasalaşması aşamasında  büyük emeği olan üst kuruluşumuz Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ve yönetimine teşekkür ediyoruz. Yeni düzenlemeye uyum konusunda Türkiye’de 3. sırada olan Çorum, eğitimlerin tamamlanması ve sınavların ardından üyelerimizin sertifikalarını almasıyla yetki belgesine ilk kavuşan illerden biri olacak. Bu süreçte emeği geçenlere teşekkür ediyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum” diye konuştu.