Beklenti büyük

Çorum Belediyesi ‘Toplu Ulaşım Hatları İhalesi geçtiğimiz Cuma günü yapıldı.

Beklenti büyük

Çorum BelediyesiToplu Ulaşım Hatları İhalesi’ geçtiğimiz Cuma günü yapıldı.

Toplu taşıma hizmetlerinden faydalanan vatandaşların da merakla takip ettiği ihaleyi Çorum Ulaş Özel Halk Otobüsleri A.Ş. kazandı.

Mevcut 31 hatta çalışacak 65 adet halk otobüsü alımını da içine alan ihaleyi, KDV hariç aylık 119 bin 750 TL bedelle kazanan Ulaş A.Ş., 6 Temmuz 2028 tarihine kadar, yani 10 yıl boyunca toplu taşıma hizmeti sunacak.

YENİ DÖNEM 7 TEMMUZ’DA BAŞLAYACAK

Kamuoyuna açıklanan şartnameye göre şirket, 12 metre boyunda 50 adet sıfır, 9 metre boyunda maksimum 7 yaşında 15 adet yeni otobüs alacak.
Engellilerin rahatlıkla kullanabileceği tipteki klimalı otobüsler, 7 Temmuz 2018 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayacak.

VATANDAŞIN BEKLENTİSİ BÜYÜK

Yinelenen ihale sürecinde yaşanan gelişmelere rağmen Çorum halkının toplu ulaşım hizmetleri alanında beklentisi büyük. Zira bugüne kadar gerçekleştirilen Çorum Kart uygulaması, klimalı duraklar, akıllı durak sistemleri gibi yenilikleri kısa sürede benimseyen vatandaşlar, yeni dönemde hayata geçecek düzenlemeleri merakla bekliyor.

Yolcuların mağduriyet yaşamaması için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını isteyen vatandaşlar, sancısız bir geçiş dönemi ve toplu ulaşımda memnuniyeti artıracak düzenlemeler istiyor.

Her gün binlerce vatandaşın yararlandığı, şikâyetlerin odağındaki toplu taşımaya yeni bir düzen getirmek isteyen yetkililerse, Belediye-özel sektör işbirliğinde yeni bir sayfa açma niyetinde görünüyor.

EN ÇOK ŞİKÂYET ALAN BAŞLIKLAR

Toplu ulaşımda en çok şikâyet alan meselelere baktığımızda; 65 yaş üzeri, engelliler, şehit yakınları ve gazileri içine alan kesimin ücretsiz binişlerinde yaşanan sıkıntılar, rampa yokluğu ve fiziki engeller, halk otobüslerinin eski model oluşu, kart dolumu ve bakiye sorunu, durak ve güzergâh ihlâlleri ile şoför davranışları gibi başlıklar ön plana çıkıyor.

Bedensel engelliler ve bebekli yolcular için yeni araçlarda mutkala rampa bulunmasını isteyen vatandaşlar, işitme ve görme engellilere yönelik düzenlemelerin de ihmal edilmemesi gerektiğine işaret ediyorlar.

Caddelerdeki durak ceplerine girmeden yolcu indirip bindirme ya da tenha duraklardaki yolcuları pas geçme gibi hadiselere artık şahit olmak istemediklerini vurgulayan vatandaşlar, güzergâh ihlallerinin önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Kılık kıyafetlerinden davranış şekillerine kadar şoförlerin de yeni döneme ayak uydurması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, beklentileri karşılayacak düzenlemelerin hem hizmet veren hem de hizmet alanların memnuniyetini kazanacağına işaret ediyorlar.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Yeni alınacak halk otobüslerinin tip ve ebatlarının şehir içi trafik yoğunluğu da düşünülerek belirlenmesini öneren vatandaşlar, çevreye etki ve konfor özelliklerinine de dikkat çekiyorlar.

Uzun ve dolambaçlı hatlar yerine kısa ve dairesel güzergâh planlarının yapılarak uygulamaya geçirilmesini talep eden vatandaşlar, Şehit Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi civarına tüm mahallelere ulaşımı sağlayacak merkezi bir durak yapılmasını istiyorlar. Bu hususta atılacak adımın hastane ve şehir trafiğinde önemli oranda rahatlama sağlayacağına işaret eden vatandaşlar, otopark yetersizliği gibi sıkıntıların da çözüme kavuşabileceğini ifade ediyorlar.

Klimalı durakların dışındaki diğer duraklara da kamera sistemi kurulması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, güvenliğin yanı sıra halk otobüsleriyle ilgili yolcu indirip bindirme sorunları ve özel araçların durakları işgalinin önüne geçilebileceğini dile getirdiler.

YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Hâlihazırda 31 hatta toplam 56 adet halk otobüsünün hizmet verdiği toplu taşıma sisteminde yeni dönemle birlikte bazı değişikliklere gidilecek. 
Çorum şehir merkezindeki tüm semtleri içine alan hat planlamaları revize edilirken otobüs hareket vakitleri ve güzergâhlarda vatandaş odaklı yeni düzenlemeler yapılacak.

Yeni dönemde toplu taşıma hizmetlerinde görev alan tüm personel Belediye tarafından mercek altına alınacak ve titizlikle seçilecek. 
Mimar Sinan ve Buharaevler’de olduğu gibi diğer hatlarda da Mahalle Aktarma Merkezleri oluşturmayı planlayan yetkililer, Çorum Kart uygulamasındaki yetersiz bakiye problemini çözmek için de adım atmaya hazırlanıyorlar.

OTOPARK köşemizde, toplu ulaşımdaki gelişmeleri ele aldığımız bu yazımızda vatandaşın nabzını tutmaya çalıştık. Yeni dönemin hem hizmet alan vatandaşlar için hem de hizmet veren taraflar için, kısacası Çorum için hayırlara vesile olmasını diliyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
halk için
halk için - 5 yıl Önce

yetersiz bakiye konusunda; otobüs kartları su abone numaralarına entegre edilse, ücretleride aylık olarak faturalandırılsa bu konu çözümlenmiş olmaz mı?

Mehmet sağlam
Mehmet sağlam - 5 yıl Önce

Haberinizde gerçekten ulaşımda ki sıkıntılara tam olarak değinmişiniz teşekkür ediyorum şoförlerin davranışları ve yaklaşımları konusu ben ve vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konuların başında geliyordur bu konuda yaptırımlar olmalı ihaleyi biz aldık ne yapacaksınız yaklaşımı ile hiç bir şey düzelmez bu hususta beledlye ye büyük bir görev düşüyor

Çorum lu
Çorum lu - 5 yıl Önce

Saat kulesinin arkasındaki ana durak modernize edilmeli bu haliyle çok eski duruyor..olumsuz hava koşullarınıda düşünürsek üstü kocatepe kahvecisinin üstünün kapatildigi gibi çatı sistemiyle kapatılabilir. .

Halka cvp
Halka cvp - 4 yıl Önce

Yaw şu şöförlerden şikayetçi çok bilmiş ötlek insanlar onların hepsi şöför değil bi mal sahibi bunu bilin uslubunuzu takılın yani 1 2.si sizin işiniz gücünüz yokmu sizene gidin kendi işinizi kovalayın

SIRADAKİ HABER