Uğurludağ ilçesi Ambarcı köyünde 2016 yılında oluşturulan lavanta tarlalarından bu yıl ilk sefer lavantadan çelik alma işlemi gerçekleştirildi. 
Alınan çeliklerin köklendirilerek fide halinde Uğurludağ’daki çiftçilere dağıtılacağı, bunun yanı sıra lavanta tarlaları konusunda oldukça güzel görüntülere sahip Uğurludağ’ın lavanta üretiminde artık daha fazla söz sahibi olması için gerekli çalışmaların yapılacağı kaydedildi.


Uğurludağ İlçe Tarım Müdürlüğü, diğer ilçelerin lavanta üreticilerine katkı sağlamak amacıyla 10 bin adet lavanta çeliğini Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çorum İl Özel İdaresi ve OKA işbirliğiyle Dodurga'da faaliyete geçecek olan Tıbbi Aromatik Bitkilerin yetiştiriciliğine yönelik tesisteki seraya gönderecek. 


Çorum’dan Uğurludağ’a giden yetkiler eşliğinde yürütülen çelik elde etme işlemini izleyen Uğurludağ Kaymakamı Ahmet Tozlu, “Ambarcı köyünden elde edilen lavanta çeliklerinin tesislerde fide haline getirilip çiftçinin teşvik edilmesini amaçlıyoruz. Çiftçilerimizin bu getirisi yüksek ve bakir alana yönlendirilmesi için çalışmalar yapacağız.” diye konuştu. (Haber Merkezi)