RECEP MEBET

Çorum Arabuluculuk Merkezi dün Ulukavak Mahallesi Mavral Sokak numara 55/A’da hizmete açıldı.

27 avukatın bir araya gelerek kurduğu Arabuluculuk Merkezi’nin açılışına Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Atila Arıkan, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Serdar Ceylan, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, 1. Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi İsmail Sezgin, 2. İş Mahkemesi Hakimi Numan Ergöl, Belediye Başkan Yardımcıları Turhan Candan ve Alper Zahir, bazı daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanayici ve işadamları, avukatlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Av. Kenan Yaşar’ın üstlendiği Çorum Arabuluculuk Merkezi’nin kurucuları arasında yer alan Uzman Arabulucular Av. Ekrem Sülük, Av. Tamer Demirbaş, Av. Turan Kalıpcı, Av. Özer Akpınar, Av. Adem İşli, Av. Altan Akpınar, Av. Avni Zafer Yamaner, Av. Bekir Yazıcı, Av. Can Arslan Kayalar, Av. Can Emre Kakaç, Av. Filiz Gözübüyüklü, Av. Gökhan Külcü, Av. H. Alparslan Bıyıkoğlu, Av. Hüseyin Kılıç, Av. İbrahim Özyılmaz, Av. İsmail Yağbat, Av. Lale Koldaş, Av. Tuğrul Damar, Av. Mehmet Altunkeser, Av. Muhsin Kocasaraç, Av. Mustafa Güral Koldaş, Av. Ömer Kılıç, Av. Ömer Polat, Av. Recep Eker, Av. Rumi Bekiroğlu ve Av. Teoman Şahin de açılışta hazır bulundular.

Kulaksız Camii İmam Hatibi Mustafa Kuzyaka’nın yaptığı dualar eşliğinde gerçekleşen açılışta kurdeleyi protokol mensupları birlikte kesti.

UYUŞMAZLIKLARA ETKİN ÇÖZÜM

Açılışta konuşan Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, arabuluculuk sisteminin her türlü hukuki uyuşmazlık için etkin bir çözüm yolu olduğunu söyledi.

27 avukatın bir araya gelerek kurduğu Çorum Arabuluculuk Merkezi’nin mesleki işbirliği açısından örnek olduğunu vurgulayan Hakan Öztatar, kurucular arasında yer alan isimleri tebrik etti.

İşçi ve işveren sorunları başta olmak üzere pek çok uyuşmazlığın Arabuluculuk sistemi sayesinde mahkemeye taşınmadan çözüldüğünü anlatan Öztatar, “Hayata geçen uygulama kapsamında bugüne kadar yurt çapında 34 bin uyuşmazlık dosyası çözüme kavuştu” dedi.

Geçen yıl bir iş mahkemesindeki ilk derecedeki mahkeme süresinin 534 gün sürdüğünü belirten Öztatar, arabuluculukla birlikte bu sürenin 28 güne indiğini söyledi.

Arabuluculuk sisteminin faydalarından bahseden Öztatar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“4 yıl önce hayata geçirilen arabuluculuk uygulaması, 1 Ocak'tan itibaren iş mahkemelerinde dava şartı haline getirilmesiyle Türkiye'de daha çok konuşulmaya başladı.

Uygulamanın yürürlüğe girmesinden bugüne kadar Türkiye genelinde 34 bine yakın uyuşmazlık, arabuluculuk uygulamasıyla çözüme kavuştu. Şu anda iş uyuşmazlıklarındaki sorunlar arabuluculukla 28 gün gibi kısa bir zamanda çözümlenmekte. 28 gün içerisinde işçi kardeşimiz alacağına kavuşmakta, işveren kardeşimiz de sorunu çözerek önüne bakabilmekte. Arabuluculuk uygulamasının Çorum’da da faydalı olacağına inanıyorum.”

Çorum Arabuluculuk Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Kenan Yaşar ise arabuluculukla ilgili birtakım kaygıların gündeme getirildiğini dile getirerek, söz konusu kaygıların giderilmesi açısından 27 meslektaşıyla birlikte ortak hareket ederek şehre önemli bir merkez kazandırdıklarını söyledi.

Toplumsal barışa hizmet etmeyi hedeflediklerini belirten Yaşar, yeni uygulamanın kamuoyu tarafından daha iyi anlaşılması için bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri de düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Açıklamaların ardından Çorum Arabuluculuk Merkezi’ni gezen davetliler, sunulacak hizmetlerle ilgili bilgi aldılar. Açılış, kokteylin ardından sona erdi.