FATİH BATTAR

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Çorum İl Jandarma Komutanlığı’nda 5 engelli genç yemin ederek, sembolik de olsa bir günlüğüne çakı gibi asker oldu.

Bir gün boyunca temel askerlik eğitimi alan 5 engelli, Çorum İl Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törenle yemin ederek, hayallerini gerçekleştirdi.

Törene Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, İl Garnizon Komutanı Albay Çetin Öcal, İl Jandarma Komutanı Abdurrahman Başbuğ, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban ve engelli askerlerin aileleri ile yakınları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program engelli gençlerin yemin etmesi ile başladı. Ardından yemin eden engelli gençler adına Jandarma Er Recep Karaman bir konuşma yaptı.

İl Jandarma Komutanı Abdurrahman Başbuğ, askerliğin her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görev olduğunu belirterek; “Kutsal askerlik vazifesini yerine getiren her birey, bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Jandarma saflarını temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız heyecan ve coşkuyla askerlik elbiselerini giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak gururlu ve onurlu olarak durmaktadırlar. Askerlik her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir. Sizler ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker olacaksınız.” dedi

Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ise konuşmasında, dünyanın hiçbir ülkesinde bu tür organizasyonlar ve yemin törenleri olmadığını belirterek; “Dünyanın hiçbir yerinde bu güzel tören ve olgular yok. Bu bizi biz yapan, milletimizi güçlü kılan, vatandaşlarımızı dünya vatandaşlarından ayıran bir unsur. Onun kıymetini bilmeliyiz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de bunun bilinciyle son zamanlarda tüm engelli vatandaşlarımızı bu sürece dahil etmek için bu güzel ritüeli hayata geçirdi. Dünyaya örnek olduk.” ifadelerini kullandı.

 Konuşmaların ardından yemin eden engelli gençlere terhis belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Tören askeri geçiş töreni ile sona erdi.