Ahi Evran Projesinde önemli gün

Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi'nin Belediye Meclisinden oy birliği ile geçmesinin ardından esnafın büyük bir heyecan ile beklediği projeye start veriliyor.

Ahi Evran Projesinde önemli gün

Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi'nin Belediye Meclisinden oy birliği ile geçmesinin ardından esnafın büyük bir heyecan ile beklediği projeye start veriliyor. Cuma namazı sonrası Ahi Evran Sanayi Şehrinin yapılacağı alanda tören düzenlenecek.

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Yalçın Kılıç, Cuma namazı sonrasında Ahi Evran Sanayi Şehri için ‘Bayrak Töreni’ düzenleyeceklerini söyledi. Bugün saat 14.00'de Ahi Evran Sanayi Şehrinin yapılacağı alanda büyük bir coşku ile projeye start vereceklerini belirten Kılıç, “Tüm esnaf kardeşlerimizi ve Çorum halkını bu büyük günde mutluluğumuza ortak olmaya davet ediyoruz. Ahi Evran Sanayi Şehri Projesinin yapılacağı alanda kurbanımızı keseceğiz, dualarımızı edeceğiz. 7 yıldır büyük bir sabırla beklediğimiz projemize dualarla başlayacağız. Çorum'umuza şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

‘AHİ EVRAN PROJESİ ÇORUM’A HAYAT VERECEK’

Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ÇESOB) tarafından hazırlanan Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi, Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi arasında köprü olacak. ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç; ''7 yıldır özlemle ve sabırla beklediğimiz Ahi Evran Sanayi Şehri projesi Çorum'a hayat verecektir. Bizlere inanan güvenen bütün esnaf kardeşlerimize canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

‘ÇORUM ŞAHA KALKACAK’

Çorum'un geleceğinin şekillenmesinde etkili olacak projeyi önemsediklerini dile getiren Kılıç, projenin başta üniversite-sanayi işbirliği olmak üzere esnafın rekabet gücünün arttırılması, yeni iş alanlarının oluşturulması, kayıt dışılık ve göçün minimize edilmesi noktasında kente büyük getirilerinin olacağının altını çizdi.

‘HEDEF ÇORUM'UN BÜYÜMESİ’

Ahi Evran Sanayi Şehri projesi ile Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi arasında köprü olacak bir sanayi şehrini Çorum'a kazandıracaklarını dile getiren Kılıç, "Hedefimiz Çorum'un büyümesi. Çorum büyürse bunun herkese olumlu yönde yansımaları olacak. Bir kentte üniversite olabilir ancak sanayi gelişmemişse bunun kimseye bir faydası olmaz. Bu çalışma üniversite-sanayi işbirliğine katkı sunacak. Üniversitedeki gençlerimiz sanayide kendi alanlarında eğitim görecek. Bundan sonra daha güzel şeyler olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞTE PROJENİN AYRINTILARI

Ahi Evran Sanayi Şehri, Ankara yolu üzerinde bulunan arazide yapılacak. 13 meslek gurubunun bu bölgede gerçekleştirilecek proje dâhilinde Ahi Evran'a taşınması planlanıyor. Yaklaşık bin dönümlük bir alanın bu proje kapsamında değerlendirileceği, Ahi Evran bölgesine, keresteci, hurdacı, mermerci, kömürcü, inşaat malzemecisi, karoserci, kargo firmaları, demir doğramacılar gibi meslek guruplarından oluşan toplam 13 meslek grubunun taşınması öngörülüyor. Ayrıca site içerisinde cami, banka, eğitim alanı, sağlık ocağı, itfaiye gibi sosyal donatılarda yer alacak. Küçük Sanayi Sitesi'ne sığmayan ancak OSB ölçeğine ulaşmayan işletmeler de Ahi Evran'a taşınabilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER