Ampute Milli Takımı Takımı Teknik Direktörü İsmail Temiz, “Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımıza, engelli kardeşlerimize sporcu kimliği kazandırarak ülkelerine hizmet etmeleri, çalışma hayatına kazandırarak sosyal hayatta katılmaları çok önemli. Bunu yolu da spor, kültür ve sanattan geçiyor” dedi.

Fransa’da gerçekleşecek Avrupa Şampiyonası öncesi Çorum’da kampa giren Ampute Milli Takımı'nda teknik heyet ve futbolcular, üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Atakan Cangöz yeni sezona hazırlanıyor Atakan Cangöz yeni sezona hazırlanıyor

Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen “Başarı Engel Tanımaz” konulu söyleşiye katılan milli takım oyuncuları tecrübelerini gençlerle paylaştı.

Konferansa Belediye Başkan vekili İsmail Yağbat, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mutlu, Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Nadir Solak, Çorum Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ferhat Arıcı, öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldılar.

“Engelli ve engellinin ne olduğunu bilmiyoruz, bunu eğitim sistemimizin bir eksikliği olarak görüyorum”
Söyleşide konuşan Ampute Milli Takımı Takımı Teknik Direktörü İsmail Temiz, engelli ve engellinin ne olduğunu bilmediğimizi, bunu eğitim sisteminin bir eksikliği olarak gördüğünü belirterek, “Türkiye’de 11 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız yaşıyor. Bu engelli kardeşlerimizden bizim alanımıza giren ya da Avrupa’da futbol oynayabilecek engelli sayısı azımsanamayacak kadar az değil. 5,5 milyona yakın ortopedik engelli vatandaşımız var. Amacımız öncelikle engellilerimizi sporla hayata kazandırmak. Engellinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bunu eğitim sistemimizin bir eksikliği olarak görüyorum. Nasıl diyeceksiniz. Amiyane tabirle söylüyorum. Gördüğümüze topal, kör, sağır diyebiliyoruz. Kendi adıma söylüyorum. Mayına bastım. Dünyaya tekrar gelmiş gibi oldum. Dünyayı yeniden tanıdım. Kendim engelli kalana kadar engelli ve engellilerin ne çektiğini bilmiyordum” ifadelerini kullandı.

“Sosyal bilgiler dersleri içerisinde engel ve engelliyi anlatabilecek şeyler yapılabilir”
“İlkokul seviyesinde başlayıp sosyal bilgiler dersleri içerisinde engel ve engelliyi anlatabilecek çok şeyler yapılabilir” diyen Temiz, “İlkokulda, ortaokulda, lise de, ilgili bölümlerde üniversitede engellinin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Sokakta yürürken engellinin yürüyüşünden, tavırlarından, hareketlerinden çok rahat engelli olduğunu anlayabiliyorum. Kendimde protez kullanıcısı olduğum için attığı adımdan insanların neler çektiğini anlayabiliyorum. Şu an dışarıdan beni rahat bir şekilde engelli değil diyebiliyorsunuz. Ayağımda protez var rahat kullanabiliyorum. Ama bir sivilce çıktığımda her adım attığımda canımın yandığından haberiniz olmuyor. Sadece özel günlerde değil her zaman engel ve engellinin ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Dolaysıyla ilkokul seviyesinde başlayıp sosyal bilgiler dersleri içerisinde engel ve engelliyi anlatabilecek çok şeyler yapılabilir. Bu bir ders olsa insanlarda farkındalık oluşabilir” şeklinde konuştu.

“Engelli olmak dünyanın sonu değil”
Engelli olmanın dünyanın sonu olmadığını vurgulayan Temiz, “Düsturum yüce Allah’ın bahşettikleri kaybettiklerimizden ibaret değil diyerek yolumuzda yürümeye devam ettik. Ben bir ayağımı kaybettim. Dünyanın sonu değil. Biz uzvumu kaybettim. Dünyanın sonu değil. Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımıza, engelli kardeşlerimize sporcu kimliği kazandırarak ülkelerine hizmet etme, özgüvenlerini yerine getirme, çalışma hayatına kazandırarak sosyal hayatta katılmaları çok önemli. Bunu yolu da spordur. Kültürdür. Sanattır. Üniversitelere gittiğimizde millilikten dolayı üniversiteye girip orada mezun olup bugün beden eğitimi öğretmeni kendi bilimsel alanlarında devam edebilme fırsatları var. Dolaysıyla ülkemizde bundan sonraki süreçlerde bunlara ehemmiyet vermeli” diye konuştu.

“İnşallah müfredata engel ve engellilikle ilgili dersler girer”
Müfredata engel ve engellilikle ilgili derslerin girmesi temennisinde bulunan Temiz, “Şunun farkında olmalıyız. Engelli hayatımızın her yerinde var. Ama şunu yapmamamız gerekiyor. Engelliye acımamamız gerekiyor. O insanlara fırsat vereceğiz ve onlar gibi düşüneceğiz. Sonrasında da onlar yanından tekerlekli sandalye ile yanından geçerken farkında bile olmayacağız. Önümüzdeki günlerde, yaşadığımız süreç içerisinde bu söylediklerimizi bizlerde görürüz. İnşallah müfredata engel ve engellilikle ilgili dersler girer. Sonucunda insanlar bunları düşünerek hareket eder. Kaldırımlarımız daha iyi olur. Asansörlerimiz buna göre dizayn edilir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

"Ay yıldızlı bayrağımız için, onu göndere çekip İstiklal Marşımızı okutmak için elimizden geleni yapacağız”
Ampute milli takım oyuncularından Şehmuz Erdinç ise, engellilerin neleri başardığını dünyaya gösterdiklerini belirterek, “Türkiye’de ampute futbol biraz hızlı gelişti. Bu işe medyanın büyük desteği oldu. Avrupa şampiyonu olduğumuzda gündeme geldik. Sosyal medyanın ve medyanın etkisi çok büyük. Bizler kimsenin engelli olmasını istemiyoruz. Ancak doğuştan engelli vatandaşlarımız, sonradan engelli olan vatandaşlarımızın neler başarabileceğini insanlara göstermiş olduk. Sadece Türk halkına değil dünyaya da göstermiş olduk. Bizi çok sevmeyen Avrupa’ya da göstermiş olduk. İki kez Avrupa şampiyonu olduk. Üçüncü Avrupa şampiyonluğuna gidiyoruz. Bizi gerçekten nefret derecesinde sevmiyorlar. Ama biz ay-yıldızlı bayrağımız için, onu göndere çekip İstiklal Marşımızı okutmak için elimizden geleni yapacağız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde verdiği destekle Türkiye'de ampute futbolda Süper Lig, 1. Lig ve 2. Lig'in kurulduğunu aktaran Temiz, "Dünyanın en iyi kulüpleri de Türkiye'dedir. Bugün Real Madrid'i, Barcelona'yı, Manchester United'ı izliyorsunuz. İşte o ayarda kulüpler Türkiye'de. Dört kez Şampiyonlar Ligi Şampiyonası düzenlendi. Dördünde de şampiyon Türkiye'den. Bir tanesi Etimesgut, bir tanesi Ortopedi, iki defa da Şahinbey Belediye şampiyon oldu." diye konuştu.

Temiz, "Türkiye ve Türk insanı gerçekten iyi örgütlenip iyi işler yaparsa, temeli iyi atarsa çabucak başarıya ulaşabiliyoruz. Bugünkü profesyonel anlamda futbolun da eksikliklerini bizim hocalarımız görerek bizi ona göre yönlendirdi ve geldiğimiz noktada ben hem sporcu olarak hem de teknik direktör olarak bu başarıyı tattım. İnşallah bundan sonra biz bu çalışmaları düzgünce yaparak Türkiye'de sporun olması gerektiği yere taşınması adına daha iyi işler yaparız diye düşünüyorum." şeklinde görüş belirtti.

Ampute Milli Futbol Takımı'nın yardımcı antrenörü Umut Can Günay da hayatında en mutlu olduğu anın, milli formayla maça çıktığı an olduğunu söyledi. Geçirdiği kazadan sonra doktorunun "Sen bundan sonra bir kalem bile tutabilirsen hayatının en büyük başarısını elde etmiş olursun" dediğini anlatan Günay, uzun süren tedavi sürecinin ardından ampute futbolla hayata döndüğünü kaydetti. Atletik performans antrenörü Coşkun Peker ise yaklaşık bir yıl önce takıma dahil olduğunu, takımın büyük özveriyle çalıştığını ve başarılı olduğunu ifade etti.

Milli futbolculardan Erdi Arslan, başarıya ulaşmak için çok çalıştıklarına dikkati çekerek, "Zirveye çıkmak kolaydır, zirvede kalmak zordur. Bunun zorluğunu yaşıyoruz ama bu zirveyi bırakmamak için de çok çalışıyoruz. Bu bayrağa hizmet etmekten gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Şeyhmuz Erdinç ise engelli bireylerin neler başarabileceğini dünyaya birçok kez gösterdiklerini, üçüncü kez Avrupa şampiyonu olmak istediklerini vurguladı. Emin Tiryaki de ampute futbolunun zirvesinde yer aldıklarını, Fransa'da 1-8 Haziran'da düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası'na en iyi şekilde hazırlandıklarını ifade etti. Barış Telli ise zor bir süreçten geçerek başarıya ulaştıklarını belirterek, kendisini dinleyenlere hayallerinden vazgeçmemelerini, pes etmemelerini tavsiye etti.
Çorum Belediye Başkanı İsmail Yağbat, Ampute Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçını İsrail'e karşı oynayacağını belirterek, başarı dileklerini iletti. Yağbat, İsrail maçında milli takıma destek olmak amacıyla Kadeş Barış Meydanı'na dev ekran kurarak, Çorum halkıyla karşılaşmayı izleyeceklerini kaydetti.
Konferansın sonunda milli takımın teknik heyeti ve oyuncular, dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Program sonra Belediye Başkan Vekili İsmail Yağbat, söyleşiye katılan Teknik Direktör İsmail Temiz, Barış Telli, Emin Tiryaki, Umutcan Günay, Coşkun Peker, Şehmuz Erdinç ve Erdi Arslan’a çiçek verdi. 

Editör: Çorum Hakimiyet