‘Çarşamba Pazarını esnafa satabiliriz’

Çorum Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı yapıldı.

‘Çarşamba Pazarını esnafa satabiliriz’

FATİH AKBAŞ

Çorum Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı yapıldı. Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda gündem dışı konuşan CHP’li Belediye Meclis Üyesi Özgür Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül’ün Bahabey Caddesinde yaptığı esnaf gezisine değinerek, “Geçen sabah gazeteleri açtığımda gözlerime inanamadım. Manşetlerde Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımız Bahabey Caddesi’ni gezmişler ve gazeteler bunu sür manşet vermiş. Öncelikle Sayın Valimize ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Lakin, “Bahabey Caddesini yeni mi keşfettiniz?” diye Sormazlar mı? Hadi bunu da geçtim, keşke, yanınıza Belediye Meclis Üyelerini de alsaydınız. Yanlış anlamayın, CHP’lileri demiyorum, AK Partili Belediye Meclis Üyelerini diyorum. Keşke, bana sorsaydınız söylerdim. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Bilal abimin Bahabey’deki dükkanını tarif ederdim sizlere, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Fatma ablamın Karşıyaka’daki evini tarif ederdim sizlere, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Enver kardeşimizin Bahar Caddesindeki evini tarif ederdim sizlere, AK Partili Belediye Meclis Üyesi Gazanfer abimin Ata Caddesi’ndeki evini tarif ederdim. Hatta AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Abdullah beyin çizdiği, Necmettin beyin yapı denetimini yaptığı şantiyelere uğrayıp işçilerle çay içmenizi dilerdim. Kısaca, Bahabey Caddesi ve Milönü hep oradaydı Sayın Başkan. Şimdiye kadar siz neredeydiniz?” dedi.

Özgür Kılıç konuşmasında Aşıklar Tepesi olarak bilinen Şehitler Parkına dev bir Türk bayrağı yapılmasını talep etti.

‘ÇARŞAMBA PAZARI ÖNERİSİ’

Yeniden eski yerine dönecek olan Çarşamba Pazarı ile ilgili bir teklifte bulunan Kılıç,

“Size bir önerim daha var. Ne mücadeleler verilen, ne restler çekilen meşhur Çarşamba Pazarı. Gelindiği nokta, bizim de savunduğumuz hak ve adaletin yerini bularak pazarcıların tekrar Çarşamba Pazarına dönmeleridir. Şimdi size önerimi sunuyorum. Gelin bu işi daha da ileri götürelim, resmileştirelim. Çarşamba Pazarını pazarcı esnafına satalım ki gerçek sahiplerinin olsun. Ayrıca, Çarşamba günleri dışında tüm köylülerimize açalım. Yani, Organik Pazar kurulsun. Köyden gelen Ayşe teyzem, Ahmet amcam illa Çarşambayı beklemesin. İstediği zaman organik mahsullerini ziyan olmadan, çürümeden burada satabilsin. Hem köylümüz kazansın, hem pazarcımız kazansın, hem de Çorumlumuz istediği zaman organik taze gıdaya ulaşabilsin. Pazarcılar Odası Başkanıyla konuştuğumda şunu hissettim ki, kendilerine çok mantıklı geldi. İnşallah bunu dikkate alır bir girişim başlatırsın” ifadelerini kullandı.

‘C35 VE C40’IN ALTINDA BETON KULLANILMASIN ÖNERİSİ’

Çorum’da yapılan inşaatlara toplam 533 ruhsat verildiğini kaydeden ve bunun 138 tanesinin yani %25,9’unun C20, 355 tanesi yani  %66.6’sının C25, 32 tanesi yani  %6’sının C30, 5 tanesi yani  %0,9’unun C35, 3 tanesi yani  %0,6’sının ise C40 betonla çizilen ruhsatlar olduğunu kaydeden Kılıç, “Yukarıdan anlaşıldığı gibi %70’e yakın inşaat C25 betonla çizilmektedir. Bunun üzerine Müteahhitler Derneği, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası olarak bir araya geldik. Kısa günde 400’e yakın imza topladık. Ve Çorum Belediye Meclisine bir talepte bulunuyoruz. Bu dilekçenin içeriğini size konuşmamın sonunda okuyacağım.  Görüldüğü gibi, en azından imar işleri bir çalışma yaparsa, zaten imar yönetmeliğine göre C20’nin altında beton kullanılması yasaktır. Buna istinaden örneğin, iki kata katar C20, 5 kata kadar C25, 8 kata kadar C30 ve daha üst katlar için C35 ve C40’ın altında beton kullanılmasını yasaklarsak geleceğimiz olan çocuklarımız, torunlarımız ve yeni nesillerimize daha sağlam, daha kaliteli konutlar bırakacağımızın kanısındayım.  Çorum İl sınırları deprem kuşağı olarak 1. ve 2. Derece deprem kuşağında olan bölgede yer almaktadır. Geçmişte yaşadığımız acı tecrübeler bize beton kalitesinin önemini anlatmaya yetmiştir. Tekrar böyle acı tecrübeler yaşamamak, gelecek nesillere daha sağlam yapılar bırakmak adına, beton kalitesinde minimum olan C20’den C25’e geçmek mutlak suretle gereklidir. Ayrıca, C25’e geçiş toplumda algılananın aksine, kesitlerin küçülmesine neden olup maliyeti de azaltacaktır. Örnek olarak hiç deprem kuşağında yer almamasına rağmen Avrupa’da minimum beton sınıfı C30’dur. Aşağıda imzası bulunan biz mühendisler, mimarlar ve müteahhitler yeni nesillerimize daha güvenli yapılar bırakmak istiyoruz. İnanıyoruz ki, Çorum Belediye Meclisi bizimle aynı fikirde olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.  

Özgür Kılıç’ın konuşmasında dile getirdiği konulara cevap veren Belediye Başkanı Zeki Gül, “Bazen esnaf gezilerini kimseye haber vermeden yapmayı tercih ediyorum. Bazen de anlık oluyor bu tür geziler. Esnafları gezmesek suç gezsek de suç. Biz ne yapacağız. Ben herkesin yanına giderim. Vatandaşımız isteyecek bizde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kimin yanına gitmem gerekirse plan ve proje yapmadan giderim” dedi.

Başkan Gül, Aşıklar Tepesine Türk bayrağı dikmek için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Kılıç’ın Çarşamba Pazarı ile ilgili teklifine de değinen Başkan Gül, “Çarşamba Pazarını beraber satarım. Hem Belediyeni hemde pazarcı esnafının menfaatlerine uygun olacak şekilde satalım” şeklinde cevap verdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER