Çirkin sözlere dava

Öğrencisi tarafından öldürülen Çorumlu Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'e yönelik çirkin sözlerinden dolayı hükümlünün dedesi İsmail Elçi (80) hakkında dava açıldı.

Çirkin sözlere dava

Öğrencisi tarafından öldürülen Çorumlu Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'e yönelik çirkin sözlerinden dolayı hükümlünün dedesi İsmail Elçi (80) hakkında dava açıldı.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Hasan İsmail Hikmet’in dedesi İsmail Elçi hakkında, tanık olarak dinlendiği duruşmada Şenel'e yönelik sözleri nedeniyle 'ölenin hatırasına hakaret' suçundan açılan davada yargılama sürecine başlandı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından, 2 Ocak 2019'da üniversite yerleşkesindeki odasında tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürülmüştü. Hasan İsmail Hikmet, 'tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan yargılandığı Ankara 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

‘ÖLENİN HATIRASINA HAKARET’
Tanık olarak dinlendiği davada Ceren Damar’a yönelik suçlayıcı ithamlarda bulunan İsmail Elçi, “Keyfe keyif verir kahvenin kaynaması, eşeği baştan çıkarır sıpanın oynaması” ifadelerini kullanmıştı. 
Dava karara bağlandıktan sonra Şenel'in babası Mustafa Damar, Elçi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Yapılan soruşturma kapsamında hakkında “ölenin hatırasına hakaret” suçlamasıyla dava açılan Elçi, Ankara 39'ncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı. 

Tutuksuz sanık İsmail Elçi duruşmaya katılmazken, avukatı Vahit Bıçak, Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar ve annesi Feyzan Damar ile ailenin avukatları hazır bulundu.

Yapılan duruşmada söz alan müşteki Mustafa Damar, sanığın sarf ettiği sözlerle rahmetli kızına iftira attığını, kızının ölümünün yanı sıra sanığın yakınları tarafından atılan bu iftira ve hakaretler nedeniyle ailecek zor günler geçirdiklerini söyledi. 
Damar, şikayetçi olduklarını belirterek, sanığa topluma örnek olacak şekilde en üst sınırdan ceza verilmesini talep etti. Anne Feyzan Damar da sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, cezalandırılmasını istedi.

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi ve bazı kadın avukatların da katılma talebinde bulunduğu duruşmada söz alan Sanık Avukatı Vahit Bıçak, davanın cinayet davası olmadığını, bu nedenle suçtan zarar gören olmadıkları için, katılma taleplerinin reddedilmesini istedi. 

Bıçak, müvekkilinin tanık olarak dinlendiği davada yaşı itibarıyla kullandığı tabirin deyim niteliğinde olduğunu, bu nedenle ceza verilmemesi gerektiğini talep etti. Savunmaların ardından tarafların taleplerini alan mahkeme, müşteki avukatlarının sanığın bir sonraki celsede Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edilmesi talebinin, sonraki celse değerlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi. (Yeni Şafak)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER