‘Hz. Peygamber’e inanmak yetmez, O’na tâbî olmak gerekir’

İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi "Yeni Bir Din Anlayışı; Peygambersiz Kur'an Tasavvuru" konulu konferans düzenledi.

‘Hz. Peygamber’e inanmak yetmez, O’na tâbî olmak gerekir’

FATİH AKBAŞ
İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi "Yeni Bir Din Anlayışı; Peygambersiz Kur'an Tasavvuru" konulu konferans düzenledi.
Devlet Tiyatro Salonunda önceki akşam yapılan konferansa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Ateş katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şube Başkanı Mustafa Tuzcu,  Prof. Dr. Abdurrahman Ateş ve izleyicilere teşekkür etti.
Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Abdurrahman Ateş, Peygambersiz din anlayışının tarihsel geçmişi hakkında bilgiler vererek sözlerine başladı.
Hz. Peygambersiz İslam anlayışının 1800’lü yıllarda yoğun şekilde tartışıldığını kaydeden Prof. Dr. Ateş, daha sonra ise bu konunun gündemden düştüğünü söyledi.
Günümüzde bu konunun Türkiye’de yeniden gündeme getirildiğini bunun da tesadüf olmadığını vurgulayan Ateş, “Türkiye’de İslami uyanışın olduğu bir dönemde bu fikirlerin yeniden ortaya çıkması tesadüf değildir” dedi.
Tek başına Hz. Peygambere inanmanın yeterli olmadığını ve Ona tâbî olmanın da  gerektiğinin altını çizen Ateş, “Peygambersiz Kur’an tasavvurunun bir sonraki aşaması Kur’ansız din tasavvurudur. Peygamberimizin, dinin kurallarının şekillenmesinde rolü vardır. O, postacı değildir” ifadelerini kullandı. 
Programın sonunda ise Cemiyeti Çorum Şube Başkanı Mustafa Tuzcu,  günün anısına Prof. Dr. Abdurrahman Ateş’e plaket takdim etti.
Konferansı Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Ensar Vakfı İl Başkanı Erol Kavuncu, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile çok sayıda vatandaş izledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER