Türkiye’de 10 bin kişi de 1 kişi düzenli kitap okuyor

54. Kütüphane Haftası nedeniyle İl Halk Kütüphanesi’nde program düzenlendi.

Türkiye’de 10 bin kişi de 1 kişi düzenli kitap okuyor

M.BURAK YALÇIN

54. Kütüphane Haftası nedeniyle İl Halk Kütüphanesi’nde program düzenlendi.

Programa Vali Necmettin Kılıç, İl Jandarma Komutanı Abdurrahman Başbuğ, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yahya Çoban, MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Kuşçu ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan yaptı.

Ömer Arslan, Anadolu coğrafyasının tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu olduğunu belirterek, bu zenginliklerin bir yandan emperyalist güçlerin iştahını kabarttığını diğer yandan da korkularını büyüttüğünü söyledi.

Değerlerin kaybedildiğinde medeniyeti yeniden inşa etmenin mümkün olmayacağını da ifade eden Arslan, “En öncelikli meselemiz değerlerimizi korumak olmalıdır. Bu da ancak okuyan, düşünen, öğrenen ve üreten bir neslin dirilişi ile mümkün olabilecektir. İlahi vahyin ilk emrinin “oku” ile başlaması ve okumanın kitap okumanın ötesinde, kainatı, yaratılışı, hayatı okuma anlamına geldiği düşünüldüğünde okuma eyleminin ömür boyu sürmesi gereken uzun bir yolculuk olduğu göz önünde bulundurulduğunda okuma eyleminde asıl görevin bireye düştüğü muhakkaktır” dedi.

Okuma ile ilgili Türkiye’nin karnesinin iyi olmadığını da kaydeden Arslan, “Tüm tecrübeler göstermiştir ki okuma eylemi, topyekûn bir çabayı içeren kültür politikasıyla yönetilmesi şarttır. 3. Milli Kültür Şurasında ihtiyaç duyduğumuz kültür politikasının oluşturulması yönünde ilk adım atılmıştır.” diye konuştu.

Arslan’dan sonra kürsüye gelen Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Serhat Özütürker de “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” konu başlığı altında öğrencilere sunum yaptı.

Serhat Özütürker, Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitabın 235. sırada yer aldığını belirterek “Bizler kitap okuma konusunda gelişmiş ülkelerin oldukça gerisindeyiz. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, Amerika’da yüzde 12’si, İngiltere’de ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken Türkiye’de ise 10 bin kişide yalnız 1 kişi düzenli kitap okuyor” şeklinde konuştu.

Etkinlikte kütüphanede en çok kitap okuyan Serpil Çetin, Melike Şule İnkaya, Halit Levent Demiral, Melisa Kabadayı, Yaşar Aliye Balcı, İsmail İhsan Yıldırım, Ömer Bayrak, Bahriye Eren ve Metehan Kambur isimli üyelere Vali Necmeddin Kılıç tarafından hediyeleri verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER