Yükü bedeninden ağır

Sana yük, bize utanç düştü

EROL TAŞKAN

Annesinin dizi dibinde, onun kanatları altında oyuncak bebeğiyle oynayıp, huzuru doya doya yaşaması gereken çocuklar, bedenlerinden daha ağır yüklerin altına hapsolmuş. İçinde üç beş parça pet şişe ya da bir kaç kuruş edecek bir şey bulma umuduyla, tüm bedenini yutacakmış gibi duran çöp konteynerine uzanmaya çalışan kız çocuğunun görüntüsü yürekleri dağladı.

Hayatın ona yüklediği bu ağır yükü taşıyacak mecali olmadığı gibi, dipsiz bir kuyu gibi duran çöp konteynerine baş aşağı sallanıp, yetmeyen boyuna inat verdiği savaş, kendisine güzel bir dünya bırakmamak için ellerinden geleni yapan zalimlere karşı uğradığı yenilginin eşiği gibiydi.

El kadar boyuyla kaç kez hamle yaptı bir kaç pet şişe için. Daldı çıktı, daldı çıktı.

Kimisinde eli boş çıksa da, uzanamasa da orada bulduğu hayat umuduna, vazgeçmedi.

Niceleri gelip geçti göz ucuyla süzdüğü küçük kızın yanından.

Bir ara genç bir delikanlı yaklaştı küçük kıza. Bir kaç cümleyle muhatap aldı kimsenin görmediği bu küçüğü. Hızlı bir hareketle para tutuşturuverdi eline. Sonra daldırdı kolunu ve onun uzanamadığı son peti de sundu ona.

Tam yıkılmak üzere olan tüm hayaller, bu yiğit gencin eliyle diriliverdi ve umut bağının solan gülleri, gönlümüzde goncalaştı çok şükür.

Üzerine basarak çıktığı çantasına özenle yerleştirip, yoluna devam eden bu küçük kız, aslında biz büyüklerin kaybettiği insanlığı arıyordu belki de.

Dünyada var olan menfaat ve iktidar savaşlarının en büyük mağduru olan çocuklar, bizim de nefes alışlarına bile tahammülsüzlük edişimizle, cendereye dönen dünyada var olabilmenin savaşını veriyor.

Bu işlerin suçlusu da belli, mağduru da. Bize düşense ya zalimin yanında olmak, ya da mazlumun yanında durmak.

Ağzı süt kokması gereken bu meleklerin eli çöp kokuyorsa, bu kokuyu biz bulaştırdık. Gül tutası eller, çöp bidonlarına mahkum olmamalı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 12:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Söz Bir...
Söz Bir... - 4 yıl Önce

Yazarın eline sağlık, küçük kızın dramını harika dile getirmiştir. Tabi bu durum ülke sorunu ve yüz karası. Böyle binlercesi var bu ülkede. 5 vakit ezan okunan bu ülkede gerçek İslamiyet'i yaşamış olsaydık bu kız çocuğu çöp bidonlarında bir lokma ekmek uğruna bir iki pet şişe için yaşanan drama konu olmazdı da çocukluğunu yaşardı...

Adam
Adam - 4 yıl Önce

Duyarli genc odullendirilmeli. EY vali EY belediye baskani ne zaman bu soruna el atacaksiniz Acilislarda dolasacaginiza birazda cop konteynerlari arasinda dolasin Actiginiz dukkankarin atiklarini cocuklarin nasil topladigini gorursunuz belki

duyarlı insan
duyarlı insan @Adam - 4 yıl Önce

ben de gülabibey mahallesinde zafer okulunun karşı arada çöp bidonlarının aynı şekilde küçük çocukların birbirlerine yardımcı olarak çöplerin içine girdiklerini görüyorum çok üzülüyorum.. çok defa ihtiyaç fazlası eşya bırakırım alsınlar diye ama alma yeri orası çöpün yanı ve içi olmamalı....vicdanlar çözüm diyorum...inşAllah..

Şener Cangül
Şener Cangül - 4 yıl Önce

Genç delikanlı yardım ediyor verdiği parayı dikkat ederseniz çocuk parayı ayakkabısının içerisinde saklıyor demek ki bu paraları ellerinden alan kötü niyetli insanlar çevresinde bolca var

Çorumlu Bey
Çorumlu Bey - 4 yıl Önce

Kimmiş bu genç tanıyan ulaşan var mı, bu hareketi ödüllendirilmeli topluma örnek gösterilmeli..

Bareta
Bareta - 4 yıl Önce

Toplumsal duyarlığınız için çok teşekkür ederiz. Yetkililerde inşaAllah çözüm bulacaktır.

Çorumlu
Çorumlu - 4 yıl Önce

Genç Tolunay ÇAKIR
Hitit Ünv Siyaset biliminden bu yil5mezun oldu

Yaşar köylü
Yaşar köylü - 4 yıl Önce

İyi hoş ta bu genç kardeşimiz bu çocuğa para vererek onu sokağa daha çok bağladı. Çünkü bu videoyu yayınlayarak istismara açık bir konuyu dahada pekiştirdiniz. Yani amiyane bir tabirle'Eşeğin aklına kapuz kabuğu düşürdünüz'. Buna ciddi anlamda çözüm bulunmalı. Belki söylediklerim çoğuna garip gelecek ama maalesef çözüm bu değil.

Hasan düzgün
Hasan düzgün - 4 yıl Önce

Okumazlar yıldıray hoca hangi.lingi.verirseniz verin okumayacaklar bunlar çok değil bu yılın sonuna doğru iyice derinleşecek ekonomik yapı uyuyanları uyandıracaktır o zaman eyvah.ölen bendim diyecekler


SIRADAKİ HABER