Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de açıldı.
 Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) ve  CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık işbirliğinde gerçekleştirilen fuarın açılışı, TSF Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Eşer, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak ve  CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Eremin katılımı ile yapıldı. 


Fuarın açış konuşmasını yapan CNR İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, CNR Grubu olarak marka sektörlere marka fuarlar düzenlemeyi misyon edindiklerini söyledi. Bulut, "Bu misyona tam uyan ve marka değeri ile tüm dünyadaki alıcıların ajandasına girmeyi başaran UNICERA Fuarı, kendi alanında dünyanın en önemli iki fuarından biri." dedi. 


‘TÜRKİYE, SERAMİK, KARO ÜRETİMİ VE İHRACATINDA AVRUPA 3.’SÜ’
TSF Başkanı Erdem Çenesiz, seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’nın en çok üreten ve en çok ihraç eden ülkesi olan Türkiye’nin seramik karo üretimi ve ihracatında da Avrupa 3.'sü olduğunu söyledi. Çenesiz, "Toplam büyüklüğü 3 milyar dolara ulaşan Türk seramik sektörü, 1,5 milyar dolara yakın ihracatı ile ülke ekonomisine en yüksek katma değeri sağlayan sektörlerin başında geliyor. Döviz kurunun yüksek olması ve doğalgaz fiyatlarındaki artış bizleri oldukça etkiliyor. UNICERA Fuarı, seramik sektörünün yanı sıra banyo ve mutfak ürünlerinin de dünya ile buluştuğu bir organizasyon. Hedefimiz, UNICERA'nın dünyanın en büyük seramik ve banyo ürünleri fuarı olmasıdır.” diye konuştu. 

ÜNLÜ TASARIMLAR VE 1200 MARKA UNICERA’DA
Dünyanın en önemli tasarımcıları tarafından 2019'un trendlerinin belirleneceği fuar, 100 metrekare alanda sektöre yön veren 1.200 markanın katılımı ile gerçekleşiyor. İtalya, İspanya, Almanya başta olmak üzere Portekiz, Mısır, Hindistan, Çin, Tayvan, Sırbistan ve İran'dan gelen 14 yabancı firmanın yeni ürün ve modellerini sergilediği fuar, 9 Şubat'a kadar açık kalacak. Fuarda ayrıca toplam 7 oturumun yapılacağı seminerlerde İtalya, İspanya, Fas ve Almanya'dan gelen dünyaca ünlü tasarımcılar, deneyimlerini ve sektördeki yeni trendleri ziyaretçilerle paylaşacak. Seminerlere katılacaklar arasında Giuseppe Scutellà, Carlo Ciciliot, Paolo D'arrigo, Valentin Garcia, Johan Dück gibi önemli tasarımcılar yer alacak. (Haber Merkezi)