Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyle Alaca İmam Hatip Lisesi tarafından bir program gerçekleştirildi.

Belediye Kültür Salonunda gerçekleşen etkinliğe Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, Garnizon Komutanı Salih Çelik, Jandarma Komutanı Ahmet Tezcan, Alaca Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Alaca Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Karaalp, Alaca PTT Müdürü Nusret Arslan, Alaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cumhur Atalık, AK Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Şaltu, MHP İlçe Başkanı Şeref Ercoşkun, Okul müdürleri, şehit ve gazi aileleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Alaca İHL öğretmenlerinden Nejla Koçak, Ceylan Kılıç ve Zehra Gül tarafından hazırlanan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda Kur’an-ı  Kerim tilaveti ve tüm şehitlere de dualar edildi.

Programın açış konuşmasını yapan Alaca Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadir Şimşek konuşmasında Çanakkale Zaferi´nin önemi, destansılığı ve verilen vatan mücadelesine vurgu yaptı.

Şimşek, 103 yıl önce Çanakkale’de kazanılan mücadelenin, bu yıl Çanakkale Zaferi´nin yıldönümünde Afrin’de aynı kararlılıkla bir kez daha kazanıldığını belirtip Mustafa Kemal Atatürk ve şehitleri rahmetle andığını söyledi.

Alaca İHL 8/E sınıfı öğrencilerinden, Afrin şehidimiz Halil İbrahim Aygül’ün kız kardeşi Fatmanur Aygül ise “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri ağabeyi ve tüm şehitlerimiz adına okudu.

Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin hazırladığı ve 7. sınıf öğrencilerinin canlandırdığı piyeste, salondaki seyirciler tarafından yoğun ilgiyle izlendi. Piyesin ardından okulun müzik öğretmeni Güliz Özdemir’in 8. sınıf öğrencileriyle hazırladığı koro tarafından da Çanakkale türküleri seslendirildi.

Tören 6. sınıf öğrencilerinin hazırladığı Çanakkale Destanı Oratoryosuyla son buldu.(Haber Merkezi)