En kısa toplantı En kısa toplantı

Cumhuriyetin 100. Yılında 29 Ekim 2023 tarihinde kurulan “Antalya-19 Platformu” üyeleri, Atatürk Parkında bulunan Hayal Kahvehanesinde kahvaltılı toplantıda buluştu.

Cumhuriyetin 100. Yılında 29 Ekim 2023 tarihinde kurulan “Antalya-19 Platformu” üyeleri, Atatürk Parkında bulunan Hayal Kahvehanesinde kahvaltılı toplantıda buluştu. 
Yoğun katılımın olduğu buluşmada Çorum’un değerleri ön plana çıktı.

56 gönüllü üyenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Platform Başkanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, yaptığı konuşmasında; “Antalya 19 Platformu; Antalya’ya toplumsal, kültürel ve akademik katkı sağlamak ve kadim Çorum kültürünü güzel Antalya'mızla buluşturmak ve paylaşmak üzere kurulmuş, toplumsal duyarlılıkları olan bağımsız ve herkese eşit yakınlıkta olan “siyaset üstü” bir gönüllüler oluşumudur” dedi.

ANTALYA’DA 27 BİN ÇORUMLU 
Özçatalbaş, “Antalya’da yaşayan 27 binin üzerinde Çorumlu bulunmaktadır ve hep birlikte güzel Antalya'ya hizmet vermek ve katkıda bulunmaktayız. Bir orta Karadeniz şehri olan Çorum ilimiz bulunduğu bölgenin önemli tarımsal ve ileri sanayi kenti haline gelmiştir. Bu veri Antalya başta olmak üzere ortak çalışmalar yapmak bakımından önemlidir” ifadesini kullandı.

ANTALYA VE ÇORUM YÖRESEL MUTFAK VE KÜLTÜR ZENGİNİ İLLER
Antalya ve Çorum yöresel mutfak ve kültürel değerler bakımından çok zengin illerimizdir. Bir fırsat alanı olarak Antalya’nın özellikle yöresel ürünler alanında bir marka haline gelen ve yerel ve milli değerlerin korunması, geliştirilmesi ve coğrafi işaretler alanında önemli işlevler üstlenen YÖREX etkinliklerinde ve diğer kültürel, sanatsal, akademik ve sportif etkinliklerde Çorum'un daha etkili temsili önemlidir. Bu çerçevede Çorum'un sahip olduğu değerler üzerinden tanıtılması yönünde inisiyatif geliştirmek istiyoruz. Yine Çorum'un çok zengin olan mutfak kültürünün Antalyalılarla buluşturulması, Antalya mutfak kültürünün ise Çorum'da deneyimlenmesine yönelik festival ve diğer etkinliklere katılımların ve etkileşimin önemli olacağına inanıyoruz. 

AFRO-ANTALYA FUTBOL TURNUSVASINA DESTEK
Uluslararası ilişkiler kapsamında Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzere Antalya’da kurulu bulunan 5 üniversitedeki öğrencilere yönelik olarak destekleyici etkinlikler yapıyoruz. Bu kapsamda Antalya Karadenizliler Derneği ile birlikte AFRO-ANTALYA FUTBOL TURNUVASINI destekleyerek öğrencilerle birlikte etkinlikte bir araya geldik.

ANTALYA VE ÇORUM TARİHSEL DERİNLİLİK BAKIMINDAN ŞANSLI İLLER
Antalya ve Çorum illerimiz tarihsel derinlik bakımından en şanslı iller arasında yer alıyor. Özellikle Selçuklular ve Osmanlılar döneminden kalan önemli tarihi eserlere sahip bulunuyor, bu zenginliğin birlikte çalışmak bakımından da büyük avantajlar saplayacağı açıktır. 
Örneğin bu kapsamda ilk yapılacak işler arasında Antalya'nın tanınırlığı en yüksek yerleşim alanlarından olan Kaleiçi restorasyon ve renovasyon  deneyiminden Çorum'un yararlanmasını sağlamak yer alıyor ve bu çerçevede alanda Antalya’nın engin deneyimini Çorum’a taşınmasına katkı sağlamak istiyoruz.
Güzel ilimiz Çorum’u anlatan, tanıtan ve Antalya ile ortak yönlerini öne çıkaran medya araçları üretmeye dönük çalışmaları da  yapmaya başlamış bulunuyoruz.”
Antalya 19 Platformu’nda Başkan Yardımcılığı görevini Prof. Dr. Mustafa Ertürk, Genel Sekreterliğini ise Mustafa İmal yürütüyor.

Editör: Çorum Hakimiyet