CHP, emeklilerin sorunlarını gündeme getirmek ve taleplerini dile getirmek için 26 Nisan Pazar günü Ankara Tandoğan'da miting düzenleyecek.

Çorumlu hacı Mekke'de vefat etti Çorumlu hacı Mekke'de vefat etti

CHP Merkez İlçe Başkanı Utku Ulaş Taşar da Kadeş Barış Meydanı’nda bir açıklama yaparak herkesi Ankara’daki eyleme davet etti.

Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye,  esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve  Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlarda olduklarını belirten Taşar;

“Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi “insanca  yaşam” yerine “sefalet koşullarında yaşam”a mahkûm eden iktidara, “bu büyük  adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya  teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.” dedi

Milyonlarca emekli için yoksulluğun bile artık lüks hale getirildiğini ifade eden Taşar, konuşmasında şunları söyledi;

“Yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi  şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan  milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu  geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100  gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları  Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin  “yüzyılına” bir bakalım. Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun  üzerinde! Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim  emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik  odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan,  milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor. Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün  olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıdaenerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir. Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek  üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız.  “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden  vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz  gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm  emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz.”

Çorum’dan eyleme gitmek isteyen herkesin yarına kadar il başkanlığına müracaat edebileceklerini sözlerine ekledi.

Editör: Murat Karasu