Çadırlar çökünce hayvanlar açıkta kaldı

Sungurlu’da içinde küçükbaş hayvanların kaldığı 2 çadır, üzerine yağan karın ağırlığını taşıyamayarak çöktü, 445 hayvan kış günü dışarıda kaldı.

Çadırlar çökünce hayvanlar açıkta kaldı

Sungurlu’da içinde küçükbaş hayvanların kaldığı 2 çadır, üzerine yağan karın ağırlığını taşıyamayarak çöktü, 445 hayvan kış günü dışarıda kaldı.

Yapılan açıklamaya göre, ilçe merkezine 7 kilometrede uzaklıktaki Küçük Polatlı köyünde yaşayan 45 yaşındaki Celal Dağhan ve 54 yaşındaki amcası Abdulkadir Dağhan’a ait içinde küçükbaş hayvanların kaldığı 2 çadır üzerine yağan karın ağırlığını taşıyamayarak çöktü. Kış günü hayvanları dışarıda kalan Celal ve Abdulkadir Dağhan yetkililerden yardım bekliyor.

Celal Dağhan, 2014 yılında amcası Abdulkadir Dağhan ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığının teşvikiyle Ziraat Bankasından 5 yıl vadeli 150’şer bin lira kredi çekerek, küçükbaş hayvan alıp yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

Kredi ile kendisinin 275 adet küçükbaş, amcasının da 170 adet küçükbaş hayvan aldıklarını anlatan Celal Dağhan, hayvanların barınması için bir firma ile anlaşarak köyün girişindeki araziye 8x36 metre ebatlarında 2 çadır yaptırdıklarını ve 4 yıl boyunca burada yetiştirdiklerini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta etkili olan yoğun kar yağışının ardından karın ağırlığını taşıyamayan 2 çadırında geçtiğimiz gün çöktüğünü belirten Dağhan, “Bugüne kadar böylesine çok kar yağmamıştı. Geçen hafta yağan karın ardından çadırlar karın ağırlığını taşıyamayarak çöktü. Gece yarısı çöken çadırların içinde hayvanlar vardı. Allah’tan onlara bir şey olmadı. Hayvanlar bu kış günü dışarda soğukta kaldı. Akşamları hayvanları komşuların ağılına koyarken gündüzleri de çöken çadırların içinde bakıyoruz. Hayvanların 220 âdeti gebe ve yakında doğum yapacaklar. Bu kış günü açıkta kalan hayvanlar zaten mağdurlar, doğum yapınca daha zor durumda kalacaklar.” dedi.

Çadır firmasının kendileri ile ilgilenmediğini iddia eden Dağhan, çadırların çökmesi üzerine firma ile iletişime geçtiklerini ama firmanın kendileri ile ilgilenmediğini ileri sürdü. 2014 yılında firmadan 19 bin lira karşılığında 2 çadır aldıklarını, firma elemanlarının köye gelerek çadırları kurduğunu kaydeden Dağhan, firma yetkililerinin bu çadırların 10 yıl garantili olduğunu söylediklerini ifade etti.

Çadırların çökmesiyle hayvanların kış günü dışarıda kaldığını, kendilerinin de mağdur olduklarını vurgulayan Dağhan, aldıkları krediyi daha ödeyemediklerinden yeniden çadır alacak maddi durumlarının olmadığını, yetkililerden yardım beklediklerini sözlerine ekledi.

(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER