Çorum'da bu köyün camisi yenilendi Çorum'da bu köyün camisi yenilendi

Konut piyasasında talepte daralmaya girdi. Satışlar ve talepler azalınca özellikle ikinci el konut fiyatları geri çekilmeye başladı. Emlakta durgunluk devam ederken, talep ise geçtiğimiz aylara göre yüzde 50’ye düştü.

KONUTTA BAŞLANGIÇ FİYATI ARTIK 2,5 MİLYON TL’YE ÇIKTI

Emlakçılar, her ay ilan yenilediklerini, ortalama konut fiyatlarının ise 2,5 milyon TL’den başlayıp, 4-5 milyon TL’ye kadar devam ettiğini söyledi. Kiralık konutlarda da son iki ayda artış yaşanırken, fiyatlar ise yukarı yönlü devam ediyor.

“KONUTA TALEP YOK DENECEK KADAR AZ DİYEBİLİRİZ”

Konut piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten emlakçı Şerafettin Başaran, “Satılık konutlara talep son iki ayda yüzde 50 düştü diyebiliriz. Konuta talep, yok denecek kadar az diyebiliriz." dedi. 

Başaran, önceden satılık konut bulmakta zorlandılarını dikkat çekerek, "Daha önce satılık konut bulunmuyordu şimdi artış yaşıyoruz. Bu artış neredeyse yüzde 60’ları bulmuş durumda. Elimizde fazlasıyla konut var. İlanları her ay yeniliyoruz. Tabi satış gerçekleşmiyor." diye konuştu. 

EN DÜŞÜK FİYAT 2,5 MİLYON TL'DEN BAŞLIYOR

Sıfır dairelerin fiyatlarında gerileme yaşanmadığını belirten Başaran, "İkinci ellerde yüzde 20 gerileme var. Pazarlıklarda ise konut sahibi karşısındaki kişi ciddiyse ve paraya ihtiyacı var ise fiyatı yüzde 20 geriye çekiyor. Ortalama konut fiyatları ise 2,5 milyon TL’den başlayıp, 4-5 milyon TL’ye kadar devam ediyor. Kiralık dairelerde de artış var. Bunun nedeni ise İstanbul’da yaşamın zorlaşmasından kaynaklı diyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre elimizde bu bölgede 40 tane kiralık daire varsa şu anda yüz 20 tane var diyebiliriz. Tabi ki fiyatlarda yükseldi” şeklinde konuştu.

TGRT Haber