FATİH AKBAŞ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Çorum Belediye Başkan Adayı Kenan Şahin, düzenlediği basın toplantısında projelerini tanıttı.
Şahin, ‘hayatımın projesi’ dediği Saat Kulesi çevresini yayalaştırma projesinin trafik ve otopark sorununa 50 yıl çözüm getireceğini söyledi.
MHP İl Başkanı Arslan Kaynar, Merkez İlçe Başkanı Ertuğrul Onan ve Belediye Meclis üyesi adaylarının da katıldığı kahvaltılı basın toplantısında seçim çalışmaları ve projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Kenan Şahin, kampanya döneminin çok iyi geçtiğini ifade ederek, “Aday olarak ortaya çıktıktan sonra halkımızdan büyük bir teveccüh gördük. İnsanların dertlerini dinlemeye bizde kendimizi anlatmaya çalıştık” dedi.

 

‘HAYATIMIN PROJESİ’
‘Hayatımın projesi’ dediği Saat Kulesi çevresini yayalaştırma projesi hakkında bilgiler veren Kenan Şahin, “Proje kapsamında Saat Kulesi çevresinde ki yollar yer altına alınacak. Ayrıca 1200 araçlık yer altı otoparkı yapılacak. 45 bin metrekare kapalı alan 85 bin metrekare yeşil alan olacak. Gazi Caddesi ile Farabi Caddesi yer altından bağlanacak. 1 km uzunluğunda tünel yapılacak. Proje ile Gazi ve İnönü Caddelerinin Saat Kulesi civarı ile Ulu Cami çevresinde araç trafiği yer altına alınacak.  Şehrin ufkunu açacak proje ile Saat Kulesi ve Arasta da gezerken araç görünmeyecek. Arastayı da restore edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Anadolu'da Eskişehir'den sonra tek yapay plajı Çorum’a kazandıracaklarını kaydeden Şahin, “Ayrıca Akkent ile Hitit Üniversitesi Güney Kampüsü teleferik ile birleştirecek.

Akkent artık mahrumiyet bölgesi olmayacak 2000 metre uzunluğunda teleferik hattı yapacağız. Çorum’un imar problemini çözeceğiz. Nazım İmar Planını gerçekleştireceğiz. Ulaşım Master Planı’nı hazırlayacağız. Yaydiğin köyünden başlayıp Çimento Fabrikasının oradan ana yola bağlanacak ikinci çevre yolu projesini hayata geçireceğiz. Böylece şehir trafiği de rahatlayacak. Ayrıca Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı ciddi düzeyde ve kim kazanırsa kazansın borçları ödemek hedefi olacak” dedi.

‘16 YILDA NE YAPTILARSA ANLATSINLAR’
AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın, “Bu seçimde ya AK Parti kazanır, ya da CHP kazanır” sözlerine de tepki gösteren Şahin, “İktidarın mensupları seçime sayılı günler kala yine aynı şeyi yapmaya başladılar. 16 yıldır Çorum Belediyesini güçlü şekilde idare ediyorsun. İnsanlara Recep Tayyip Erdoğan sevgisinden başka anlatacak birşeyin yok mu?  Neden yaptıklarınızı anlatmıyorsunuz? Bu söylemler artık işe yaramayacak. Çorumlular’ın sabrı artık taşmıştır. 16 yılda ne yaptıklarını anlatsınlar. Bu sürede havaalanı ve demiryolu halâ yapılmadı. Aksine kapatılan satılan fabrikalar oldu” şeklinde kaydetti.

 

‘HALKIMIZ SÖYLENTİLERE BAKMASIN’
MHP İl Başkanı Arslan Kaynar ise Çorum’a çağ atlatacak projeleri olduğunu ifade ederek, “Bu projeleri hayata geçirecek olanda Kenan Şahin’dir. Vatandaşlardan söylentilere bakmamasını istiyorum” diye belirtti.
Kenan Şahin, diğer projeleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

‘OSMANCIK KÖPRÜSÜ YIKILACAK’
“Her türlü mühendislik mimarlık biliminden uzak olarak inşa edilmiş, trafik erişiminin mümkün olmadığı araç ve yayalara eziyet haline gelen bu köprü yıkılacak, yerine çevre yolu alt geçidi yapılacak. 

TARİHİ ESERLER AYAĞA KALDIRILACAK
Şehrimizin tarihi yerleri yeniden ayağa kaldırılıp hem hemşehrilerimizin hemde turistlerin hizmetine açılacak.

ÇOMAR BARAJI ÇEVRESİNE YENİ DÜZENLEME 
Çomar Barajı ve etrafı peyzajı düzenlenerek su sporları ve sosyal tesislerle hemşehrilerimizin hizmetine sunulacak.

‘HAVA TAKSİ HİZMETİ BAŞLAYACAK’
Ankara Esenboğa Havalimanına 250 km mesafedeki şehrimize mevcut iktidar havaalanını çok görmüştür. Yerli ve yabancı iş adamlarını şehrimize çekmek adına hizmet verecek olan helikopter taksi belediyemiz bünyesinde hizmet verecek.

HUZUREVİ DEĞİL HUZUR SİTESİ
Yaşlılarımız için 1+1 müstakil bahçeli ekonomik konutlardan oluşan sitemizde 24 saat sağlık ve temizlik yardımı verilecek. Büyüklerimiz kenara itilmişlik hissinden uzak hakettiği değeri ve saygıyı yaşayacaklar. 

YENİ OTOPARKLAR YAPILACAK
Şehrimizin otopark ihtiyacı enkaz yığınları arasında değil modern kullanışlı kapalı ve açık otoparklarla giderilecek.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ GÜVENLİ HALE GETİRİLECEK
Son günlerde yaşanan hırsızlık olayları esnafımızın canını yakmış olmasına rağmen herhangi bir güvenlik oluşturulmamıştır. Küçük Sanayi Sitesi giriş çıkışı nizamiyesi ve güvenlik duvarı ile güvenli hale getirilecek.

İMAR PLANLARINDA DEĞİŞİLİK
Kunduzhan Mahallesi’nde yapılan yeni imar planlarında emsal 1,50, 10 kat imar izni verilmişti. İlgili bölgenin jeolojik yapısı, içinde bulunduğumuz deprem kuşağı ve yüksek katlı binaların ekonomik zorluğu (fore kazık, çift asansör, çift merdiven, vb.) yüzünden bir türlü istenilen yapılaşma sağlanamamaktadır. Gerçekçi bir proje ile emsal 1.75 çıkarılarak yüksekliği serbest bırakılarak silueti düzgün şehir görüntüsü verilecek, kentsel dönüşümün hızlanıp cazibe merkezi haline getirilmesi planlanmakta. Aşağı Sanayi Sitesi bölgesinde yapılan yeni imar planlarında emsal 2,00, 10 kat imar izni verilmiştir. İlgili bölgenin jeolojik yapısı, içinde bulunduğumuz Deprem kuşağı ve yüksek katlı binaların ekonomik zorluğu (fore kazık, çift asansör, çift merdiven, vb.)yüzünden bir türlü istenilen yapılaşma sağlanamamaktadır. Gerçekçi bir proje ile emsal 3.00 çıkarılarak yüksekliği serbest bırakılarak silueti düzgün şehir görüntüsü verilecek, kentsel dönüşümün hızlanacağı ve cazibe merkezi haline getirilmesi planlanmakta.

HAFİF RAYLI SİSTEM
Hitit Üniversitesi’nin iki ayrı kampüsünü birbirine bağlayan, Gazi ve İnönü Caddeleri’nden geçen, Hitit Eğitim ve Araştırma Hastanesinin trafik problemini çözecek, şehir içi trafik ve otopark problemlerini rahatlatacak tramvay hattı yapılacak.

MAHALLE KÜTÜPHANELERİ
Günümüzde internetsiz eğitim imkansız hale gelmiştir. İnternet kafe ortamları maalesef fuhşiyata kötü niyetli kullanıma uygun zemin sunmaktadır. Çocuklarımızı denetimli ortamlarda konforlu mekanlarda güvenilir insanların ellerinde ödevlerini yapıp ders çalışabilecekleri ücretsiz internetin olduğu mahalle kütüphaneleri yapılacaktır.”

Kültür Merkezi, Alevi Kültür Merkezi Cemevi, Doğal Yaşam Parkları ve Hayvanat Bahçesi de Kenan Şahin’in projeleri arasında yer alıyor.