Çorum İl Sınav Koordinasyon Kurulu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk başkanlığında toplandı.

Rektörlük Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıda, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Yapılan açıklamada çok sayıda aday ve aileyi ilgilendiren sınavın huzur içerisinde uygulanabilmesi için bütün önlemlerin alındığı kaydedilerek, Cuma akşamı itibariyle Cumartesi ve Pazar günlerinde il genelinde sessizliğin sağlanması hususunda bütün vatandaşlar duyarlı olmaya davet edildi.

ADAYLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER

'Toplu taşıma neden 2 gün ücretsiz?' 'Toplu taşıma neden 2 gün ücretsiz?'

Gerçekleştirilen toplantıda adaylar için de önemli tavsiyelerde bulunuldu.

Adayların, sınav günü evden çıkmadan önce mutlaka fotoğraflı, geçerli kimlik (Nüfus cüzdanı veya süresi dolmamış pasaport) ve sınav belgesi kontrolünü yapmaları gerektiği belirtildi.

Trafikte yaşanabilecek yoğunluğun ve gecikmenin önüne geçmek için erken saatte sınav binalarına ulaşım sağlanmasının önem arz ettiği vurgulanarak sınav giriş saatlerine riayet edilmesi hususunda uyarılarda bulunuldu.

İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET VERECEK
İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, 08 Haziran 2024 Cumartesi sabah uygulanacak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumunda 07.00 - 17.00 saatleri arasında, Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlularının gerçekleştirileceği 09 Haziran 2024 Pazar günü ise 07.00 - 15.30 saatleri arasında sınava katılacak olan adaylara hizmet vermek için açık olacağı belirtildi.

SINAVA GİRECEK ADAY SAYISI
Çorum’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 08-09 Haziran 2024 tarihlerinde üç oturumda yapılacağı, Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 18 bin 382, Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) 11 bin 854 ve Yabancı Dil Testi’ne (YDT) ise 1044 adayın gireceği kaydedildi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Tamer Orhan, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Naim Çetinkaya, İl Sınav Koordinatör Yardımcısı, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zekeriya Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek ve İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Tolga Abalı katıldı. 

Editör: Çorum Hakimiyet