Ahlatcı Holding tarafından satın alınan Adabank A.Ş’nin adı Dünya Katılım Bankası olarak değiştirildi.

Adabank A.Ş. Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Adabank A.Ş’nin adının Dünya Katılım Bankası olarak değiştirilmesine karar verilmiş onayın ardından ise 29 Aralık 2023 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde tescil edilerek Adabank’ın ismi “Dünya Katılım Bankası” olarak değişmişti.

Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş. tarafından önceki gün Kamuyu Aydınlatma Platformuna gönderilen açıklamada, isim değişikliği ile ilgili tescil işlemlerinin tamamlandığı belirtilerek, “Şirketimizin %70 oranında ve şirketimizin bağlı ortaklığı Enerya Enerji A.Ş.'nin %29 oranında pay sahibi olduğu AHL Ahlatcı Finansal Yönetim A.Ş. tarafından; "Adabank Anonim Şirketi"nin ticaret unvanının "Dünya Katılım Bankası Anonim Şirketi" olarak tescili işleminin gerçekleştirildiği hususu Şirketimize bildirilmiştir.  Kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

Değişikliğin ardından Dünya Katılım’ın logosu da belli oldu. Bankanın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:
“Katılım finansın yeni adresi Dünya Katılım, dijital kanalları ve şubeleri ile çok yakında sizlerle buluşuyor.”

DÜNYA KATILIM HAKKINDA
Dünya Katılım Bankası A.Ş., 1984 yılında Adabank A.Ş. ticari unvanıyla kuruluşunu tamamlayarak 1985 yılında bankacılık faaliyetlerine başladı.

Adabank A.Ş. ortaklık hakları, yönetimi ve denetimi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 25.07.2003 tarihinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredildi.

Tahtasız’dan  Sağlıkta Dönüşüm Programı tepkisi! Tahtasız’dan Sağlıkta Dönüşüm Programı tepkisi!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna ait %96,6 oranındaki hisse, ihale yoluyla satışa çıkarılmış, söz konusu satışa ilişkin ilanın Resmî Gazetede yayımlanması ile satış sürecine başlanmıştı.

Yapılan ihale sonucunda, Adabank A.Ş. hisselerinin AHL Ahlatcı Finansal Yönetim A.Ş.’ye devredilmesine karar verilmişti.

Adabank A.Ş.’nin bankacılık niteliği yapılan başvuru üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından değerlendirilerek 23.11.2023 tarih ve 10729 sayılı kararıyla katılım bankası olarak değiştirilmiş ve bu karar 28.11.2023 tarihli ve 32383 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Adabank A.Ş., 26.12.2023 itibarıyla faaliyetlerine Dünya Katılım Bankası A.Ş. olarak devam ediyor.

Dünya Katılım Bankası A.Ş.’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Uysal, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emin Ahlatcı,

Yönetim Kurulu Üyesi Abdül Latif Özkaynak, Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Tuna Turagay, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Er, Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Müdür İkram Göktaş.

Bankanın üst yönetiminde ise şu isimler yer alıyor: 

“Genel Müdür İkram Göktaş, Genel Müdür Yardımcıları; Ahmet Parlak, Alpaslan Özen, Dr. Eyyüp Yılmaz, Dr. İrfan Gültaş, Kadir Doğueri, Kamil Kibar.”

Editör: Fatih Akbaş