CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, geçmişte Anadolu kaplanı ismini alan Çorum’u yeniden kükreteceklerini söyledi. Muharrem İnce Çorum mitingini dün yaptı. Saat Kulesi Meydanında gerçekleştirilen ve ilginin yüksek olduğu miting de konuşan İnce, Çorum tarihinin binlerce yıl geriye gittiğini belirterek, “Bütün dünyanın şunun bilmesini isterim. Siz bu dünyanın insanları, Mısır'a gidiyorsunuz piramitleri görmeye. O piramitlerin yapıldığı dönemle Hititliler’in yaşadığı dönem aynı. Mısır'da piramitlerin yapıldığı dönemde bir suç işlendiğinde kısasa kısas varken, Çorum'da tazminat yöntemi vardı. 3500 yıl önce Mısır'ın önündeydi Çorum. Bugün de önünde olmalı. Mısır'a gidiyorsa piramitleri görmeye, önce Çorum'a gelmeliler. Çorum, 3500 yıl sonra hak ettiği yerde olacak. Havaalanını yapacağız, demiryolunu yapacağız. Kayseri'yle Çorum bir zamanlar Anadolu kaplanlarıydı. Kaplan kükrüyor mu? 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı olduğumda bu kaplanları yeniden kükreteceğiz” dedi.

Seçim manifestosunun 19 Mayıs’ta Samsun'da açıklayacağını belirten ve Genel Merkez ise 24'ünde açıklanacağını kaydeden İnce, “Benim danışmanlar diyor, mazotu 3 liradan yapabiliriz, onlar diyor 3.5 lira yapabiliriz. Aradaki anlaşmazlığı çözeceğiz, 3 liradan az olmayacak, 3.5 liradan çok olmayacak.   Tek olan şey bir grubun olamaz. Tek olan şey hepimizindir. Bayrak tektir, CHP'nin de AK Parti'nin de. Cumhurbaşkanı da tektir, herkesin Cumhurbaşkanıdır. Ben Çorum'dan AK Partili analara, bacılara sesleniyorum. Size söz veriyorum çocuklarınızı iyi okullarda okutacağız.

İnce konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Pasaportunuz Kapıkule'den sonra iş yapacak, işe yarayacak. Avrupa’da sizi ezdirmeyeceğim söz. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurtdışına göndereceğiz. Üniversiteliler, size 19 Mayıs ve 29 Ekim'de iki kere burs vereceğiz. 500'er lira parayı ne ben ne CHP verecek, bugün verilenleri AK Parti'nin vermediği gibi. Türkiye Cumhuriyeti devleti verecek size o parayı. Gençler, üniversitede okurken 475 lira kredi alıyorsunuz. Okul bitince işsiz kalıp babanızdan harçlık alıyorsunuz. Okul bitti, kredi ne olacak? İşe giremediği takdirde, o 475 lirayı iki yıl boyunca devlet sana ödeyecek, söz veriyorum. Esnaf kardeşim, kan ağladığını biliyorum. Emeklilerin geçinemediğini biliyorum. Bayramlarda 1000 lira dediler. Yalan. 300 lira, 500 lira, 1000 lira alan var. Kademeli, herkese bin lira yok. Teşekkür ederiz, keşke herkese 1000 lira deselerdi.

‘EMEKLİLERDE YAŞA TAKILANLARIN SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ’

40 saatten sonra memur mesaisini alıyor ama polis alamıyor. Kanayan bir yara var emeklilikte yaşa takılanlar. Olmaz diyor 60 yaşını bekleyeceksin. Onların da bu sorunlarını en küçük bir zaman diliminde çözeceğiz.

Eyy Erdoğan sen hiç şeker fabrikası yaptın mı, sen hiç Tekel yaptın mı? Köprü yapmak kolay iş. 50 sene önce Demirel yaptı birinci köprüyü, ikinci köprüyü Özal yaptı. Üçüncü köprüyü Erdoğan yaptı ben de dördüncü köprüyü yaparım ne olacak. Bir gönül köprüsü kurmak istedim. Bu milleti barıştırmak istiyorum, uzlaşmak istiyorum. Karamollaoğlu’na Akşener’e Demirtaş’a Erdoğan’a gittim. Hepsine başarı diledim. İsrail Müslümanları katlediyor. Türkiye’nin iri olması lazım diri olması.

‘GÖNÜLLERDE KÖPRÜ KURMAK İSTİYORUM’

Ben gönüllerde köprü kurmak istiyorum gönüllerde. Edirne'de miting yaptım, bir sonraki gün Hakkari'ye gittim. Oradan Rize'ye, Antalya'ya geçtim. Türklerle Kürtlerin arasında bir gönül köprüsü kurmak istedim. Sünniler, Aleviler, Şafiler arasında gönül köprüsü kurmak istedim. Bu milleti barıştırmak, uzlaşmak istiyorum. Doları durduramıyorlar. Ne oluyor? Binali Yıldırım'a soruyorlar, "Dolsa ne olur, dolmasa ne olur" diyor. Ekonomi Bakanı, kurun yükselmesini tanımıyor. Batırıyorlar bizi batırıyorlar. Merkez Bankası Başkanı'nı AK Parti Genel Merkezi'ne çağırıyorlar. Ayıp ya, ayıp. Bağımsız bir kuruluşun başkanını nasıl parti genel merkezine çağırırsın. Sen bunu yaparsan Avrupa'daki yatırımcı sana güvenmez. Para güvenli bir liman arar. Türkiye'de işlerin doğru gitmediğini, MB Başkanı'nın talimatla çalıştığını görünce para kaçar.

‘PASSOLİG'İ KALDIRACAĞIM’

Bizim dönemimizde komiser olmak için FETÖ'cü olmak gerekmeyecek. Adil davranacağız. Herkes diyecek ki, "Ben doğru iş yaparsam müdür olurum, vali olurum." Herkes buna inanacak ve aidiyet duygusu artacak. Bayrağını, milletini daha çok sevecek. Passolig'i niye kurdular? Statlara gidince Erdoğan'ı protesto ediyorlar. Biz kaldıracağız. Cumhurbaşkanı olduğumda, stadyuma girdiğimde AK Partililer de beni alkışlayacak. Gelişmiş ülkelerde enflasyon yüzde 3, Türkiye'de yüzde 11. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 20. Batıyoruz. Buradan nasıl kurtulacağız? Bir, Türkiye'yi hukuk devleti yapacağız. Bunu başardıktan sonra liyakat sistemini kuracağız. İdeolojik saplantılarımıza esir olmayacağız ve özgür yurttaşlar yetiştireceğiz. Dolar 2020’de şöyle olacak dediklerinde 2020’nin de önüne geçmişiz. Bunu nasıl düzelteceğiz. Türkiye şu anda bir otomobilden 100 euro kazanıyor yani fason çalışıyoruz fason. Marka bize ait değil. Fason üretimden nasıl çıkacağız. Ar-Ge ile çıkacağız ve marka olacağız. Marka olamadığınız zaman boşa çalışırsınız boşa. Kindar nesil marka yapamaz. Cumhurbaşkanını eleştireceksiniz benim dönemimde.

'ATEŞLEYİN BAKALIM, BANKA ÖNLERİNDE KUYRUĞA GİRİN BİRAZ'

Şimdi bir kampanya yapıyoruz. Önce ben sınava gireceğim, sonra siz. Bir uçak kiraladık, küçük bir uçak. Su değil benzin yakıyor. Biz de kiralayıp kendimiz geziyoruz. Sizin de katkı sağlamanız lazım biraz. Bankaya para yatıracak mısınız bana? Çok yatırmayın, kendinizi zora sokmayın. Ateşleyin bakalım, banka önlerinde kuyruğa girin biraz. 5 lira, 10 lira neyse… Yalnız TC kimlik numaralarını yazın, yazmazsanız Hazine'ye gidiyormuş. Fırına biraz odun atın, ateşleyin biraz. Cebe atmayacağız ama haberiniz olsun. Kampanyada kullanacağız.

‘ABD’DEN FETÖ’YÜ İSTEYECECEĞİZ VERMEZSE İNCİRLİK’İ KAPATIRIZ’

Filistin'de Müslüman kardeşlerimiz vahşice öldürülüyor. Buradan ilan ediyorum. 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı olduğumda 3 ay içinde yargı düzenini değiştireceğiz, adil bir yargı düzeni kuracağız ve Amerika'ya diyeceğiz ki FETÖ'yü bize iade et. Etmezsen, 24 Aralık Noel günü İncirlik'teki askerlerini Washington'a göndeririz diyeceğiz. Amerika bizim eski müttefikimiz ama PKK'ya destek verirse gereğini yaparız. Almanya'yla kavga etmek istemiyoruz, milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz, yeni bir Anayasa, yeni bir seçim olsun. İtirazımız yok. Bizim dünyada saygın bir ülke olmak gibi kaygımız var.”

Muharrem İnce, konuşmasının ardından Çorum’dan ayrıldı.