Çorum’da protokol mensupları ile esnaf, kentte yüzyıllardır devam eden ve bir Ahi geleneği olan Arife Duası’nda bir araya gelerek birlik, beraberlik, helal, bol ve bereketli kazanç için dua etti.

Çorum’da meslek odaları tarafından her bayram öncesi gerçekleşen Arife Duası, bu yıl Çorum Belediyesi ve Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) işbirliğiyle, tek yerde ortak düzenlendi.

Çorum Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı meslek odaları, şehrimizde uzun yıllardır her bayram öncesinde farklı yerlerde Arife Duası geleneğini yaşatıyordu. Çorum Belediyesi ve ÇESOB yönetiminin aldığı kararla bu bayram Arife Duası programı tüm esnaf odalarının katılımıyla tek yerde ortaklaşa gerçekleşti.

Çorum Belediyesi - ÇESOB işbirliğinde düzenlenen Arife Duası, ikindi namazından sonra Ulu Cami yanındaki Tarihi Kent Meydanı’nda yapıldı.

Protokol mensupları yaptıkları konuşmalarda, birlik ve beraberliğim önemine değinirlerken, ülkemizde huzur ve refahın hakim olması, helal rızk ve bol kazanç için hep birlikte dua ettiler.

Programa; Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatcı, CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Naim Çetinkaya, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ve Trafik Şube Müdürü Ali İhsan Göv, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Murat Günay, MHP İl Başkanı Mehmet İhsan Çıplak, İYİ Parti İl Başkanı Erkan Yıldız, Saadet Partisi İl Başkanı Faruk Cıdık, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Özkan Yandım, Gelecek Partisi İl Başkanı İsmail Barış Coşgunsu, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Nuri Kuşcu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Genel Meclisi Başkanı Muhammed Fatih Temur, Belediye Meclis Üyeleri, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Çorum Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, ÇESOB’a bağlı meslek odalarının başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, esnaf ve vatandaş katıldı.

Akşemseddin Camii İmam Hatibi Sefa Kırcı’nın Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan, ilahi dinletisi ile devam eden programda katılımcılara Osmanlı şerbeti ve padişah macunu ikram edildi.

Meteoroloji Çorum'u yine uyardı Meteoroloji Çorum'u yine uyardı

Konuşmaların ardından ise İl Müftüsü Yıldırım tarafından Arife Duası gerçekleştirildi.

Programda büyük katkısı olan Belediye Başkanı Aşgın’a teşekkür eden ÇESOB Başkanı Gür, birkaç yıldır Arife Duası etkinliğinin tek elden yapılmasının gündemde olduğunu, bugün de hep beraber bu geleneğin yaşatıldığını, idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nın tüm Çorum halkına, İslam alemine ve esnaf sanatkara hayırlar getirmesini diledi.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Aşgın yıllardır bir çok farklı odanın öncülüğünde yapılan bu geleneğin yaşatılmasının önemine değindi. Bu etkinliğin şehrin bütününü kapsayacak şekilde tarihi Kent Meydanı’na taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Aşgın, “Devlet-millet el ele esnafımızla birlikte olmaktan dolayı Allah’a şükrediyoruz. Arife en güzel günlerden biri. Hacılarımız şu an Arafat’talar. Tüm hacı adaylarının haclarının kabul olmasını diliyorum. Birlik beraberlik kardeşlik içinde, tüm renkleriyle önceliğimiz Çorum olarak şekilde, Çorum’un gelişmesi şeklinde nice bayramlarda buluşmayı diliyorum. Şu an dünyada bir çok coğrafyada Gazze, Filistin, Arakan, Doğu Türkistan başta olmak üzere bir çok noktada dinini yaşayamayan mazlumlarımız için de bayram olduğu günleri hep birlikte görürüz. Etkinliğe katkı olan ÇESOB’a, oda başkanlarına, esnafımıza ve protokol üyelerine tekrar teşekkür ediyorum. Bayramınız mübarek olsun” dedi.

CHP Çorum Milletvekili Tahtasız da konuşmasında, Filistin ve Gazze’deki kardeşlerin yaşadığı zulmün son bulmasını dileyerek tüm Çorum halkı ve İslam aleminin bayramını kutladı. Tahtasız, ülkenin yaşadığı sorunların birlik beraberlik içinde aşılanacağına inandığını ve TBMM’de esnafın sözcüsü olacağını sözlerine ekledi.

AK Parti Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatcı da konuşmasında katılımcıları selamladıktan sonra yüzyıllardır düzenlenen güzel bir geleneğin bu şekilde kutlanmasının önemli olduğunu kaydetti. Bu şekilde devlet ve milletin buluşmasına vesile olunmasının da önemine değinen Ahlatcı bayramın başta Gazze olmak üzere tüm dünyada zulmün son bulmasına vesile olmasını, tüm dünyaya barış ve kardeşliğin gelmesini Cenab-ı Allah’tan dilediğini vurguladı.

Çorum Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise yaklaşık 35 yıldır ülkenin dört bir yanında görev yaptığını, bu görevleri süresince böyle güzel bir etkinliğe rastlamadığını anlattı.

Tarihi Kent Meydanı’nda Çorum Belediyesi ve Çorum Esnaf Odaları Birliği tarafından düzenlenen Geleneksel Arefe Duası programına protokol üyeleri ile birlikte katıldıklarını belirten Vali Dağlı, tarihi bir geleneği yaşatmak için bir arada olduklarını açıkladı.

“Bu etkinlik Çorum’un güzelliğini gösteriyor” şeklinde konuşan Vali Dağlı, göreve geldiği günden beri esnafın önünü açmak için gerekli çalışmaları tüm kurumlarla birlikte yürüttüklerini belirterek, geleneksel arefe duasıyla birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğini sergileyen esnafın, protokol üyelerinin ve Çorum halkı ile İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ederek hayırlı bol kazançlar diledi.

Etkinliğin Çorum esnafının birlik beraberliği ve dayanışmasını gösterdiğini de anlatan Vali Dağlı, esnafın güvenliği, asayişi, huzuru, sağlığı, esenliği için tüm kurumların gerekli çalışmaları yaptığını da bildirdi. Her ayın ilk günü esnaf ile huzur toplantısı yapıldığını da kaydeden Vali Dağlı sorunların bir bir çözüldüğünü kaydetti.

Program İl Müftüsü Şahin Yıldırım’ın duası ile sona erdi.

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilirBir 5 kişi, akordeon, keman ve yazı görseli olabilirBir bir veya daha fazla kişi ve yazı görseli olabilir

Editör: Yüksel Basar