Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, berber, kuaför ve güzellik sektörünün sorun ve taleplerini Meclis gündemine taşıdı. 

Çorum'da berber ücretlerine büyük zam! - Çorum Yayla Haber Gazetesi - Çorum  Haber Ajansı Son Dakika Çorum Haberleri

Konuyla ilgili TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Tahtasız, “Mesleki eğitim merkezlerinin de meslek liselerinin en fazla mezun verdiği meslek dallarından biri olan berber, kuaför ve güzellik uzmanlığı alanlarında yeni kayıtlar için devlet katkı ödemesinin kaldırılması sektörü sıkıntıya düşürecektir. Pandemide can çekişmiş olan esnafımıza bu destekler can suyu olmuştu. Berber, kuaför ve güzellik uzmanlığı sektörünün yeni kayıtlar içinde devlet katkısı ödemesine dâhil edilmelidir” dedi.

Konuşmasında staj mağdurlarına da yer veren Tahtasız, staj veren gören genç kuşakların sigorta başlangıç tarihlerinin emeklilik için baz alınması gerektiğini vurgularken, staj mağdurlarının sorunun da bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi. 

Çorum-Amasya yolunda sis yüzünden 4 ayrı kaza yaşandı Çorum-Amasya yolunda sis yüzünden 4 ayrı kaza yaşandı

Teşviklerin kesilmesinin esnafı zor durumda bırakacağını ifade eden CHP Çorum Milletvekili Tahtasız, şunları söyledi:    

“2023 yılının ilk sekiz ayında 71.500 esnafımız kepenk kapattı. KOBİ'lerin banka borcu 2 trilyon 868 milyar oldu, borcu takibe düşen KOBİ sayısı 330 bine ulaştı. Yüksek faiz, yüksek kur, fahiş vergiler esnafa kepenk kapattırdı. Kontrolden çıkan kira, elektrik, doğal gaz, Bağ-Kur, SSK prim maliyetleri küçük esnafı zor durumda bırakırken siz bu kararla esnafımıza bir darbe daha vuruyorsunuz. Küçük esnafımızı ve KOBİ’lerimizi desteklememiz gerekiyor.”