Milliyetçi Hareket Partisi Çorum İl Başkanı Arslan Kaynar, MHP tarafından TBMM’de çiftçilere ÖTV’siz mazot verilmesi hakkında verilen kanun teklifi hakkında açıklamada bulundu. 
Ekonomide son yaşanan çalkantının, özellikle döviz suikastçılarının ve ekonomik tetikçilerin neden olduğu döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü artışların, Türkiye’de her kesimi etkilediği gibi, tarımsal üretim yapan aileleri ile birlikte çiftçileri de mağdur ettiğini belirterek sözlerine başlayan MHP İl Başkanı Arslan Kaynar, “Bu bağlamda,  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün resmî fiyatlarından yapılan hesaplamaya göre, 2002 yılında 4,7 kilo buğday satarak 1 litre mazot alabilen çiftçimiz 2018 yılına gelindiğinde 1 litre mazot alabilmek için yaklaşık 6 kg buğday satmak zorunda kalmaktadır. Çiftçimize verilen mazot desteğini Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yutmaktadır” dedi.
Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilerimize verilen mazot desteğinin beklentiyi karşılamadığını vurgulayan Arslan Kaynar, “Artan girdi maliyetleri nedeniyle ürettiğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz, köylülerimizin mağduriyeti her geçen gün giderek artmaktadır. Bu yüzden TBMM’ye vermiş olduğumuz kanun teklifimizle, ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin ÖTV’siz mazot alabilmesi imkânı getirilerek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi amaçlıyoruz” şeklinde belirtti.

 

‘ÖTV’SİZ MAZOT, YÜK VE YOLCU TAŞIYAN ESNAFA DA VERİLMELİ’
Partisinin TBMM’ye vermiş olduğu kanun teklifinin, çiftçilerin yanı sıra, yük ve yolcu taşıyan esnafı da kapsadığını belirten Kaynar,  “Teklifimizle düzenlenecek olan bir diğer önemli husus ise, yük ve yolcu taşıyan esnafımızın artan akaryakıt fiyatları karşısındaki çaresizliklerini ortadan kaldırmaktır” diyerek açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:
 “Özellikle şahsı adına karayolu taşımacılık ve nakliyecilik yapan esnafımızın gün geçtikçe işleri daralmaktadır. Kullanılan mazotun pahalılığı nedeniyle, taşımacılık sektörü ucuz olduğu gerekçesiyle 10 numara yağı dâhi kullanmayı göze almakta, söz konusu bu olumsuz durum, hem yolcu, hem de taşınan yüklerin güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Kanun teklifimizle amacımız, gerek çiftçimizin, gerekse yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafımızın bir nebze nefes almasını sağlayabilmektir. Milliyetçi Hareket Partisi Seçim Beyannamesi’nde vatandaşımıza taahhüt ettiği tüm vaatlerini TBMM’de bir bir yerine getirirken, kanun tekliflerinin yasalaşması için de, takibini ve gayretini sürdürmektedir. Gerek çiftçimizin, gerekse yük ve yolcu taşıyan esnafımızın geçim mücadelesine büyük katkı sunacak teklifimiz yasalaştığında, hava ve deniz ulaşımında verilen ÖTV’siz yakıt nedeniyle oluşan haksız rekabet ortamı da kalkacaktır.”