Özel Elitpark Hastanesi’nde Çorum’da ilk kez kök hücre tedavisi ile eklem koruyucu cerrahisi operasyonu yapıldı.

Covid tedavisi sırasında kullanılan steroid nedeniyle kalça kemiğinde kan dolaşımı bozulan ve yürüme güçlü çeken hastaya Özel Elitpark Hastanesi’nde kök hücre tedavisi ile kalça eklem koruyucu cerrahi tedavisi uygulandı.

Operasyonu yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Remzi Can Fakıoğlu verdiği bilgide, 45 yaşındaki  B.K isimli hastanın polikliniğe  sol kalça ağrısı ve yürümekte güçlük şikayetleri ile başvurduktan sonra yapılan muayenesinde sol kalça hareketlerinin ağrılı olduğu ve yürümekte güçlük çektiğinin görüldüğünü belirterek,

“Hastanın alınan öyküsünde 1 yıl önce hastanede yatarak  Covid19 tedavisi aldığı öğrenildikten sonra hastanın sol kalçada femur başı avasküler nekroz (kalça kemiğinin kan dolaşımının bozulması) nedenlerinden en önemlisi olan aşırı steroid (kortizon ) tedavisi alan hastalarda gelişen bir hastalık ön şüphesi ile istenilen tetkiklerinde femur başı avasküler nekroz (kalça kemiğinin kan dolaşımının bozulması) tanısı konuldu. Hastamıza kök hücre tedavisi ile kalça eklem koruyucu cerrahi tedavisi uyguladık. Özellikle Covid tedavisinde sıklıkla hastalara kullanılmak zorunda kalınan steroid (kortizon) tedavisi femur başı avasküler nekrozun en önemli sebeplerinden birisidir”dedi.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ
Op.Dr. Remzi Can Fakıoğlu kök hücre tedavisi hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Eklemlerde farklı nedenlerle ortaya çıkabilen kıkırdak hasarı, özellikle diz, kalça ve omuz ekleminde zamanla aşınma, ağrı ve sonunda da kireçlenme olarak tanımlanan artroza sebep olur. Üstelik kıkırdak çok özel yapı olduğundan kıkırdak hücresi öldüğünde kendisini yenileyemez, kendi kendini iyileştiremez. Bu nedenle eklemlerdeki bu hasarı durdurmak ve ilerlemesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.Kök hücre tedavisi, erken dönemde kıkırdak hasarlanması başlamış, ağrılı ekleme sahip ancak cerrahi için erken olan veya ameliyat olmayı istemeyen hastalarda, kıkırdak hasarının ilerlemesini azaltmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. 

KÖK HÜCRE NEDİR?
Kök hücre vücutta bulunan tüm hücrelere dönüşme potansiyeli olan ana hücrelerdir. Embriyonik kök hücre ve yetişkin kök hücre olarak ikiye ayrılır. Yetişkinlerdeki kök hücreler, erişkin dokuları yenileyebilme yetisine sahiptir ve vücudun onarımında görev alır.

HANGİ ORTOPEDİK HASTALIKLARDA KÖK HÜCRE TEDAVİSİ UYGULANABİLİR?
Kök hücre tedavisi diz, kalça, omuz, el ve ayak bileği eklem kireçlenmelerinde, kıkırdak hasarlarında, kalça, omuz, diz, ayak bileğindeki avasküler nekrozlarda, menisküs yırtıklarında, kaynamayan kırıklarda, kas ve tendon yırtıklarında kullanılır.” (Haber Merkezi)